V Novém Městě se tak konkurz na nového ředitele uskuteční pouze v mateřské škole, kterou vede Ivana Buchtová. Na post ředitele základní školy na Vratislavově náměstí, kde je v této funkci Otto Ondráček, se výběrové řízení konat nebude. Ondráček dostal od radních „výjimku“.

„Zákon dává zřizovateli možnost konkurz nevyhlásit. V takovém případě zůstane dosavadní ředitel ve funkci. Jeho pracovní poměr se mění na dobu určitou v délce šest let, jako by konkurz vyhrál,“ informoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda s tím, že radní tuto výjimku v případě vedení základní školy využili. V případě ředitelky školky se ale rozhodli jinak.

„Nemám potřebu se k této záležitosti vyjadřovat,“ sdělila Ivana Buchtová. „Mohu říct jen to, že se konkurzu na místo ředitele školky zúčastním, protože bych chtěla svoji práci obhájit,“ dodala ředitelka.

K chystaným změnám se nechce blíže vyjadřovat ani ředitel základní školy. „Zatím nemám žádnou oficiální zprávu, takže skutečně nechci nic komentovat,“ uvedl ředitel školy na Vratislavově náměstí Otto Ondráček.

Nikdo dnes neví

Podle starosty Šmardy vláda chystá zásadní reformu, která ohrožuje stabilitu základních škol. „Nikdo dnes neví, co všechno naše základky čeká. Nechceme tedy vše ještě více komplikovat změnou na pozici ředitele,“ vysvětlil rozhodnutí radních novoměstský starosta.

S výjimkami pro ředitele u svých základních škol i dalších příspěvkových organizací, kterých se změna zákona týká, nepočítají v Bystřici nad Pernštejnem. Tam už bylo vyhlášeno výběrové řízení na ředitele mateřské školy a základní školy T. G. Masaryka. „Dalších subjektů, které zřizujeme, se to teď netýká, protože jejich ředitelé nejsou ve funkci více než šest let,“ sdělil bystřický místostarosta Josef Vojta.

Konkurzy na ředitele vyhlásili i ve všech školách a školkách ve Velkém Meziříčí, výjimku nevyužili. „Myslíme si, že je to tak spravedlivé,“ sdělil velkomeziříčský starosta Radovan Necid.