„Volali nám sociální pracovnice, že se máme v pondělí ve čtyři odpoledne dostavit do nemocnice v Třebíči, protože se nám pan ředitel nemocnice chce omluvit,“ řekl Deníku zaskočený Jan Čermák z Přibyslavic, který se svou ženou Jaroslavou vychovává dceru Libora Broži a Jaroslavy Trojanové z Jabloňova na Žďársku.

Ti zase mají biologické dítě Čermákových. „Odmítli jsme to, protože si myslíme, že pan ředitel by za námi měl přijet osobně a ne my za ním. Měl by navštívit každou rodinu zvlášť,“ řekl Libor Broža. To se také včera nakonec stalo. Jenže nápad omluvit se rodinám nevzešel od nemocnice, ale z krajského úřadu. „Na včerejší poradě jsme se dohodli, že k tomu kroku musí dojít co nejdříve,“ řekl Deníku hejtman kraje Miloš Vystrčil.

K setkání mělo dojít již minulý týden, ale ředitel nemocnice si to nakonec rozmyslel, protože rodiny podle něj porušily slib, že nebudou celou věc medializovat a napadly ho, že je chtěl kvůli tomu uplatit. Delegace složená z krajských zástupců, sociálních pracovníků a ředitele nemocnice včera nejdřív navštívila rodinu v Jabloňově. S Jaroslavou Trojanovou se ředitel nemocnice dohodl, že pomůže při objasňování případu tím, že přijde identifikovat zdravotníky, kteří u ní v den porodu byli.

Podle Petra Mayera navíc omluva přišla včas. „Nebudu se řídit tím, co říkají novináři,“ řekl rodině Mayer. Jenže Libor Broža to vidí jinak. „Omluva měla přijít mnohem dříve. Přesto jde o první rozumný krok ze strany nemocnice a kraje, který učinily,“ upozornil.

Broža také novinářům prozradil, že dnes pojedou obě rodiny na společný dvoudenní výlet. Kam, to ale odmítl říci. Jan Čermák popsal, že místo je něco mezi penzionem a hotelem a je na Vysočině. „Místo setkání vybrali sociální pracovníci a my s tím souhlasili. Jde o to, abychom se vzájemně lépe poznali. Nebudeme ale při tom sami, jak jsme si mysleli, pojede s námi psycholog,“ poznamenal Broža.

Rodina Čermákových požaduje po vedení nemocnice, aby byli průběžně a co nejlépe informování o probíhajícím šetření. Během včerejšího setkání nepadlo ani slovo o případném odškodnění obou rodin.