„Po kontrole stavby se ukázalo, že společnost SMP CZ zvolila nevhodnou omítku, tak jsme využili možnosti uplatnit na výsledek oprav reklamaci a firma teď omítku bez nároku na další honorář vyměňuje,“ nechala se slyšet ředitelka Ředitelství silnic a dálnic v Jihlavě Marie Tesařová

Původní omítka se z opraveného mostu začala odlupovat už na začátku letošního roku, tedy necelé tři měsíce po skončení generální rekonstrukce. Na některých místech byl dokonce vidět drátěný podklad.

Starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta tvrdí, že problémy s novou fasádou očekával. „Říkal jsem si, že omítka bude opadávat. Dělali ji na poslední chvíli, nestačilo to proschnout, a jak je v tom voda, stačí, když začne mrznout, a je po omítce,“ prohlásil žďárský starosta.

Také památkáři tušili, že najít vhodný materiál na omítnutí mostu nebude jednoduché. „Přemýšleli jsme, zda tam omítku vůbec dávat, nebo tam nechat jenom kameny,“ sdělil Libor Karásek z Národního památkového ústavu Telč. Nová omítka by podle jeho slov už měla být dostatečně odolná jak proti soli, tak proti vysoké vlhkosti.

Oprava nezdařené omítky, která začala v těchto dnech, by podle Marie Tesařové měla být záležitostí několika dní. Mluvčího firmy SMP CZ se redaktorům Deníku v pátek nepodařilo zastihnout.

Lucie Pátková