„Počty nám stoupají každý den. Máme asi 1 600 zaměstnanců a nyní jsme na pětadevadesáti pozitivních. A pořád přibývají. Je to asi deset osob denně,“ uvedla mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Ještě v pátek přitom měli v jihlavské nemocnici pozitivně testovaných dvaasedmdesát zaměstnanců. I kvůli tomu tady využívají pracovní karanténu. Funguje v případě těch, kteří mají covid v rodině, ale oni sami jsou bez potíží.S pozitivně testovanými zaměstnanci se potýkají i v Nemocnici Pelhřimov. „Z celkového počtu 751 pracovníků aktuálně evidujeme dvaadvacet zaměstnanců s diagnózou covid-19. Dalších devět využívá pracovní karanténu,“ informovala o situaci mluvčí Alexandra Knapová.

Pracovní karanténa počítá s povinností každodenního testování. „Hned po příchodu do zaměstnání každého takového zaměstnance otestuje zdravotník antigenním testem z nosohltanu. Po pěti dnech pak podstoupí PCR vyšetření,“ popsala Knapová základní podmínku pracovní karantény.

Kromě pravidelného testování nesmí mít zaměstnanci v pracovní karanténě žádné obtíže a musí dodržovat speciální bezpečnostní opatření.V novoměstské nemocnici pracovní karanténu zatím nevyužívají. „Spíše testujeme. Pokud má někdo negativní PCR test a nemá žádné příznaky, tak se u něj i v případě, že má někdo v rodině pozitivní PCR test, může doba karantény zkrátit. Musí ale dodržovat určitá opatření, jako je například nošení respirátoru i v místech, kde se už běžně nosit nemusí, dvoumetrový odstup, stravování oddělené od ostatních a podobně,“ sdělila mluvčí nemocnice Nové Město na Moravě Helena Zelená Křížová.

V novoměstské nemocnici evidují k dnešnímu dni devatenáct zaměstnanců s covidem. Dalších devět je v karanténě.Dle vyjádření jednotlivých zdravotnických zařízení se však situace nijak nepodepisuje na péči o pacienty. V ambulancích a na lůžkových odděleních je o ně postaráno v maximální možné míře.Nemocnice na Vysočině aktuálně postrádají více než 170 zaměstnanců, kteří mají pozitivní test na covid. Dalších šestapadesát je v karanténě. Dle vyjádření kraje se jedná o nejvyšší čísla od loňského léta.

Šíření varianty omikron a následná karanténa přidělávají vrásky i dalším profesím. V Jihlavě mají problémy se svozem komunálního odpadu či zimní údržbou chodníků. Vlivem karantén vypadla z pracovního procesu část zaměstnanců. Problémy hlásí i autobusová doprava. Na území kraje nebyla v pondělí 31. ledna vypravena skoro dvacítka spojů z důvodu nemoci.