Plamen byl zažehnut pod sousoším zachránců života na nádvoří zámku Zachariáše z Hradce, v němž dnes sídlí Centrum českého hasičského hnutí.

Krátké rozloučení s posádkou 75 let starého požárního automobilu, který plamen příští středu dopraví do Nové radnice v Ostravě a v ní bude střežen do zahájení her, se konalo na Bechyňově náměstí. Zdar na týden dlouhé cestě tam popřál starosta města Jan Štefáček.

„Je to velká čest, že oheň světové hasičské soutěže byl zažehnut v srdci Vysočiny a není to ani náhoda, vždyť Brodsko a Žďársko patří mezi okresy s největším počtem sborů dobrovolných hasičů v zemi,” řekl Deníku starosta krajského sdružení hasičů František Grubauer.

Na náměstí ve Žďáře nad Sázavou už netrpělivě čekal Karel Herold. „Prožívám stejné vzrušení, jako když jsem právě tady v roce 1928 v uniformě devítiletého hasičského benjamínka vítal prezidenta republiky Masaryka,” nechal se slyšet veterán hasičů celé Vysočiny.

----------------

Vzkříšený vrak řídí Milan Pátek a modlil se k svatému Petru

Za volantem požárního automobilu, který veze z Přibyslavi napříč celým Žďárskem a dál až do Ostravy oheň pro světovou hasičskou olympiádu, sedí Milan Pátek, starosta sboru dobrovolných hasičů obce Žižkovo Pole a kustod našeho ústředního hasičského muzea.

Jak se cítíte v tak významné roli?
Nemohl jsem nervozitou dospat, ale už to ze mne spadlo. Ráno jsem se ještě pomodlil, nikoli k patronu hasičů sv. Floriánovi, ale k sv. Petru, ať rozežena mračna. Auto nemá krytou kabinu a když osádce bude pršet za krk, nic příjemného to nebude. Ale jsme hasiči a s vodou si rozumíme.

Co to je za automobil?
Praga RN. Má rovných 75 let. Byla vyrobena v roce 1934 speciálně pro továrnu na výbušniny Synthesia Semtín. Nejvíc se napracovala za války, proto také karoserie měla vojenskou vizáž - khaki barvu. Po roce 1945 dosloužila ve sboru dobrovolných hasičů obce Voleč.

Jaký byl její další osud?
Naštěstí nebyla sešrotována, i když takové nařízení tehdy úředně platilo, hutě potřebovaly staré železo. Přes čtvrt století rezivěla dál v depozitáři hasičského muzea jako poloviční vrak. Nakonec se však dostala do seznamu technických památek a s finanční podporou ministerstva kultury byla komplexně rekonstruována.

A proč nyní má červenou barvu?
Je to tradiční hasičská barva, nechtěli jsme už, aby připomínala svoji válečnou éru. Kolik benzinu spálí motor na 100 km jízdy? Přesně to změříme teprve cestou do Ostravy a zpět, ale odhaduji, že kolem 20 litrů naturalu 95. Původně jezdila na speciál, ale ten se už nevyrábí. Věřím, že si dědeček automobil zvykne i na ekologické bezolovnaté palivo.