Žďárští radní zvedají palec. Zároveň ale vědí, že dnes by město na severu Vysočiny potřeby olympioniků jen těžko uspokojilo. Ze současných místních center částečně obstojí snad jen sportovní hala a fotbalový stadion. „U obou sportovišť by se sice muselo vybudovat ještě lepší zázemí, ale jistá měřítka by splnila už teď,“ konstatovala místostarostka Dagmar Zvěřinová. Další, například atletická, sportoviště dnes ale poslouží maximálně místním školám.

Vhodný terén

Podle vize propagátorů české olympiády by ve Žďáře mělo být tréninkové centrum a přípravný kemp pro triatlonisty. „Co se týče přírodních podmínek, profilu a výběru tratí, tak si myslím že Žďársko opravdu může být vhodnou volbou pro cyklistiku i ten triatlon,“ nechal se slyšet zkušený organizátor cyklistických závodů Milan Plocek. Potíže ale vidí v možnostech ubytování. Špičkoví sportovci mají přísně předepsanou kvalitu ubytování. Například i cyklisté musejí bydlet nejhůř v hotelech se třemi hvězdičkami.

S dopravou nemusí být potíž

Aby Žďár opravdu mohl bez obav vstoupit do klubu českých olympijských měst, musel by mít kromě dobrého ubytování vyřešený například také systém dopravy a dostatek parkovacích míst. S tím zřejmě Žďárští problém mít nebudou. „Spousta parkovišť ve městě vznikne už letos, například i velké u zimního stadionu, postaví se hned několik kruhových objezdů,“ podotkl starosta Jaromír Brychta. Lidé olympiádu ve Žďáře vnímají s rozpaky. „Pokud by tady byl opravdu jen nějaký kemp, tak fajn. Ale není to hloupost? Trénovat budou tady a na závod pojedou kamsi do Brna?“ nechal se slyšet Petr Rostík ze Žďáru.