Nedaleko hráze vodní plochy v těchto dnech vzniká v pořadí již třináctá Olšiakova plastika z betonu, na Žďársku půjde o skulpturu jedenáctou. Hotova by měla být podle výtvarníkových slov v tomto týdnu.

„Aktuálně pracuji na rozcestníku. Přestože mnohým připadne svým ztvárněním atypický – bude mít podobu imaginárního, pohádkového a milého tvora s podlouhlou hlavou – turistům nabídne možnost zorientovat se v lokalitě. Nebudou na něm chybět názvy vesnic v okolí, směr a kilometrová vzdálenost do nich,“ ubezpečuje žďárský rodák.

Na vzhledu sochy dělá v terénu poslední tři až čtyři týdny, po dokončení by měla dosahovat výšky téměř čtyř metrů. Oficiální představení rozcestníku veřejnosti je naplánováno na sobotu 25. června.

I jiné umělcovy výtvory jako mimo jiné Mamlas ve Žďáře nad Sázavou, Rak v Račíně, Hroši ve Škrdlovicích či Výr v osadě Yukon u Třech Studní jsou zasazeny do přírody. „Myslím, že v přírodě je pro mé sochy ta správná atmosféra. Vyniknou tam. Nestojím o to je mít mezi betonovými krabicemi v centru města. Navíc lidi si k nim mohou udělat výlet, mít cíl. Myslím, že to docela funguje,“ konstatoval Michal Olšiak.