„Čtyři jednotky hasičů zasahují v Herálci na Žďársku, kde hladina řeky Svratky dosáhla druhého stupně povodňové aktivity. Od dosažení třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení, hladinu řeky dělí jen pár centimetrů,“ informovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

„Ze skladu Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina byly uvolněny pytlovačky a dva tisíce pytlů, které hasiči na místě plní pískem a staví protipovodňové hráze. Všechna opatření, která jsou na místě přijímána jsou realizována společně se starostou obce,“ dodala Musilová.

Na Žďársku napadl první sníh.
První sníh na Vysočině. Podívejte se, jak Žďársko zasypaly bílé vločky

Obec i hasiči už informovali obyvatele ve vodou ohrožených domech. Ti se musí připravit i na eventualitu, že budou muset své domovy opustit. „Hasiči připravují jejich případnou evakuaci do nepostižené části obce. Informováni byli o vzniklé situaci také starostové obcí po toku řeky Svratky,“ doplnila Musilová.

Hasiči se v souvislosti se stoupáním hladin řek od rána prakticky nezastavili. Vodu ze sklepů čerpali i v Nové Vsi u Chotěboře na Havlíčkobrodsku nebo ve Svratce na Žďársku. „U nás se při větších deštích rozlévá řeka Svratka. Nejčastěji na konci města směrem na Křižánky. A občas zazlobí i potok Hřivnáč, ale tam je zatím klid, voda zůstává v korytě,“ řekl starosta Svratky František Mládek.

„Hladinoměr nám hlásí třetí stupeň povodňové aktivity, ale pokud se nějak moc nerozprší, mohlo by to vydržet,“ dodal Mládek.

Rozlila se i Fryšávka. Na záplavy jsou v penzionu Na mlýně už zvyklí  

Pohotovost mají i hasiči v Kuklíku. Tam se rozvodnila jindy poměrně klidná říčka Fryšávka. „Zrovna nám odešel hladinoměr, takže musíme hladinu Fryšávky hlídat sami. Voda už se vylila z břehů, máme pohotovost,“ řekl velitel družstva kuklických hasičů Ladislav Rak.

Při rozvodnění Fryšávky bývá pravidelně ohrožený i penzion Na mlýně. „Nám nepomáhají ani zábrany z pytlů. Když jsou záplavy, vyzlíná nám voda přes podlahu. To ale až v případě, že se zvedne voda kolem celého stavení,“ popsal majitel penzionu Zbyněk Peňáz.

Hub už v lesích roste méně.
OBRAZEM: Houby nejen k jídlu. Muchomůrky poslouží ke krátkodobé výzdobě

Tato situace zatím ještě nenastala. „Budu nervózní, až se voda dostane pod přední stranu budovy,“ oznámil Peňáz.
Na záplavy jsou v penzionu Na mlýně už zvyklí. „Když nám voda nateče dovnitř, musí přijít hasiči s čerpadlem a vodu oknem odčerpat. Pak poplácáme podlahu lopatou, zalepíme praskliny a jedem dál,“ usmál se majitel penzionu.