ODS je ve Žďáře v radniční koalici. Brychta ale za ni „nekope", a členům místní buňky ODS došla trpělivost. „Je naším dlouholetým členem, ale jako takový by zřejmě měl více respektovat, když se demokratická většina na něčem domluví, i když názor té většiny právě nesdílí. Pokud se pak chová opozičně vůči všemu, lze to tolerovat jen po nějakou dobu," komentoval ukončení Brychtova členství ve žďárském sdružení ODS jeho současný předseda Jan Mokříš.

Jaromír Brychta se stal „rebelem" ODS po posledních komunálních volbách na podzim 2014.

Na ustavujícím zastupitelstvu odmítl podepsat koaliční smlouvu ODS s vítězným hnutím Žďár – živé město (ŽŽM), protože byl od začátku proti ní. „Popřel bych tím dvacet let své práce pro radnici. Nebudu přece podporovat ty, kteří všechno jenom šmahem kritizovali, často i to, co se povedlo. V hloubi duše mě to uráželo," prohlásil především na adresu sdružení Žďár – živé město Jaromír Brychta. Vrátil se k profesi učitele v gymnáziu.

Brychtu jeho kritici nechtěli za lídra kandidátky ODS už při stranických primárkách před volbami v roce 2014. Po nich ODS ztratila oproti předchozímu období dva mandáty. Jaromíra Brychtu voliči preferenčními hlasy poslali na první místo, do zastupitelstva se s ním dostali ještě lékaři Jan Mokříš (lídr kandidátky) a Radek Černý.

Brychta pak poté, co svým podpisem nepodpořil koalici ODS se ŽŽM, KDU-ČSL a ANO, i později v zastupitelstvu hlasoval v nesouladu se stranickými kolegy. „Že nepodepsal koaliční smlouvu, lze i chápat. Samozřejmě každý může mít svůj názor, ale důležité je, že ho nelze prezentovat jako názor ODS. Nelíbilo se nám, že hovoří za nás. Ovšem, já osobně také často mluvím sám za sebe, ale nemohu to prezentovat pod značkou ODS a ‚torpédovat' všechno ostatní, říkat, že je to všechno špatně. To byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli Jaromíru Brychtovi členství ukončit," vysvětlil Jan Mokříš.

„Není za tím žádná klika. Pro mě je důležité dát dohromady kandidátku na příští volby, a pokud mi dvacet z těch lidí, co na ní jsou, řekne, že s Jaromírem Brychtou tam nepůjdou, musím si vybrat, co je důležitější: jestli jeden Jaromír Brychta, s nímž jakákoli ‚domluvitelná' spolupráce není možná, nebo zachování normální, fungující struktury, a to neluvím jen o koalici," doplnil předseda místního sdružení ODS.

Podle dalšího ze žďárských členů ODS Jaroslava Ptáčka na sněmu s ukončením Brychtova členství přítomní všeobecně souhlasili. Ptáček má také za to, že se Brychta svou „nekomunikací" s ostatními vlastně vyloučil sám. „Pokud má naše práce být zřetelná, musejí být lidé jednotní, aby chtěli prosadit něco společného," sdělil Ptáček.

Co na to říká Jaromír Brychta? „Ano, dotklo se mě to. O mém vyloučení z místního sdružení rozhodli lidé, kteří nejsou mými příznivci v ODS už dlouho. Většina těch, co mě podporovali, v posledních letech ODS opustila – skoro polovina členské základny," poznamenal Brychta.

Dle předsedy krajského sdružení ODS, senátora Miloše Vystrčila, „problém s Brychtou" ve Žďáře rostl. „Jsem přesvědčený, že nikdo ten krok neučinil s lehkým srdcem. Jaromír Brychta toho udělal hodně pro ODS a pro Žďár nad Sázavou. Situace ale dospěla do bodu, kde nebylo řešení. Mrzí mě, že se to jinak vyřešit nepovedlo," řekl Vystrčil. Podle něj je vyloučení člena, pokud je v souladu se stanovami, zcela v pravomoci místního sdružení.

Koalici na žďárské radnici konec Brychtova členství v místní ODS neohrozí, většinu si s patnácti hlasy zachová i bez „rebela". Jaromír Brychta bude dál v zastupitelstvu pracovat jako nezařazený. „Mandát rozhodně nepoložím, nechci zklamat své voliče, kteří mě ve volbách poslali na první místo. Svou prací v zastupitelstvu jim za to děkuji," řekl Jaromír Brychta. „Mně leží na srdci ODS jako taková, a mrzí mě, že ta žďárská ještě nepochopila, že tímto rozhodnutím nepoškodila mě, ale hlavně sama sebe. Jsem přesvědčený, že to čas ukáže," zmínil.

„Žďárské sdružení ODS podle mě udělalo doslova čítankovou chybu lidí, co neznají politický slabikář. Takovou ‚rošádu' může tři měsíce před krajskými volbami udělat jen politický diletant," dodal Brychta ještě.