„Zatím jsem tuhle informaci neslyšela, nevím o tom vůbec nic,“ zareagovala starostka Bobrové Zdeňka Smažilová, která ač bezpartijní, v komunálních volbách kandidovala za ODS.
Zákaz spolupráce s komunisty už ODS vyhlásila před pěti lety, avšak nyní to už platí nejenom u jejích členů, ale i pro bezartijní lidi ve vedení obcí, jejichž jména stála o volbách na kandidátce Občanské demokratické strany. Zastupitelé z ODS by tam tak nyní museli složit koalici bez komunistů, anebo ze stávající koalice odejít.
Nepřípustná koalice
A právě místní organizace ODS v Bobrové je jasným příkladem zapovězené povolební spolupráce. V podzimních komunálních volbách tam zvítězila ODS, které voliči dali 35,10 procenta hlasů, z čehož vyplynulo šest zastupitelských mandátů. Poté vytvořila koalici právě s KSČM (15,62 procenta hlasů a 2 mandáty) a společně s osmi mandáty získali převahu nad Sdružením nezávislých kandidátů – Hasiči s 21,06 procenta hlasů a výslednými třemi mandáty a Sdružení, ČSSD, NK s 28,11 procent voličských hlasů a čtyřmi mandáty.
Všichni zastupitelé v Bobrové jsou bezpartijní a v pětičlenné radě jsou zastoupena všechna čtyři politická uskupení s tím, že vítězná ODS má dvě křesla.
Zástupcům oblastního sdružení ODS ve Žďáře nad Sázavou se zdá požadavek jejich spolustraníků při hrozbě odebrání stranické licence místní organizaci, která se mu nepodřídí, příliš přísný. Zejména v malých vesnicích jde především o lidi, a nikoliv o strany a na „velkou“ politiku se tam moc nehraje.
„Je to usnesení kongresu ODS a výkonné rady, tedy by to měla místní sdružení respektovat. Osobně se ale přikláním k tomu, aby se každá obec projednávala individuálně, případ od případu, protože v některých malých sídlech příliš variant k sestavení koalice neměli,“ uvedl místopředseda Oblastního sdružení ODS ve Žďáře nad Sázavou Ivo Rohovský. „V pondělí bude ve Žďáře rada, kde tato záležitost bude určitě projednávána,“ dodal Rohovský.
----------
Zákaz spolupráce
– na Vysočině se kromě Bobrové ve žďárském okrese jedná ještě o Polnou a Leštinu u Světlé