Málokdo z takových lidí se nakonec odhodlá přistoupit k první pomoci. „Já mám spíše zkušenost, že jsou lidé v šoku a na základní pomoc si vůbec nevzpomenou. Přece jenom se v takových situacích neocitávají denně,“ uvedl velitel Hasičského záchranného sboru v Bystřici nad Pernštejnem Vlastimil Kurfürst a dodal, že svědci havárie se většinou bojí se zraněným pohnout, aby mu ještě více neublížili.

Podobný názor sdílí zástupce vedoucího dopravní policie ve Žďáře nad Sázavou Zdeněk Kubík. „Já si myslím, že lidé jsou bezradní, v šoku a bojí se cokoli udělat. Není to jednoduché,“ podotkl.

Najdou se ale i tací, kteří první pomoc zvládají. „Situace se určitě zlepšuje, lidé mají zájem učit se poskytnout první pomoc,“ konstatoval primář oblastního střediska Zdravotnické záchranné služby v Jihlavě Miroslav Havlík.

I on chápe, že se lidé mohou zaleknout. „Nám je jasné, že lidé jsou ve stresu, případně jim vadí krev nebo jim nedělá dobře slyšet sténajícího člověka. My jsme na to zvyklí, ale je nutné, aby se i laici nebáli a pomáhali,“ prohlásil.

Podle Kubíka je potřeba, aby lidé, kteří jedou kolem dopravní nehody, alespoň zastavili a zavolali záchrannou službu. Neznalost základních dovedností, které mohou vést k záchraně lidského života, by řešil jejich popisem v autolékárničce. „V autoškole se to sice lidé naučí, ale za několik let to zapomenou, takže letáček se základními informacemi by mohl tento problém řešit,“ zmínil dopravní policista s tím, že lékárnička v autě je rozhodně dobrá věc.

„Autolékárnička se může hodit při banálním zranění jako je říznutí o sklo, jsou tam i tlakové obvazy, mnohdy jde o sekundy, takže jakákoli pomoc se hodí,“ sdělil Zdeněk Kubík.

Miroslav Havlík je přesvědčen, že laickou resuscitaci by měl zvládat každý. „Včasná masáž srdce spojená s dýcháním z úst do úst může pomoci zachránit lidský život,“ uzavřel záchranář.

-----------

Nevíte, jak pomoci? Zajděte si do kurzu

Pomoci člověku v nouzi je občanská povinnost, mnozí ovšem něvědí, nebo již zapomněli, jak se v kritické situaci chovat. Proto pořádá Červený kříž kurzy první pomoci. „Naše pobočka nabízí kurzy první pomoci, a to na dvou stupních obtížnosti,“ uvedla ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže ve Žďáře nad Sázavou Irena Polednová.

Jednodušší ze dvou kurzů poskytuje jeho absolventovi základní znalosti, které se týkají pomoci zraněnému člověku. Za dvanáct vyučovacích hodin návštěvníci kurzu zaplatí minimálně 350 korun.

Ve vyšším kurzu, který je primárně určený zdravotníkům zotavovacích zařízení, by se lidé měli naučit dokonalejším dovednostem. Kurz je dražší, stojí od 1350 korun a je rozdělený do čtyřiceti hodin.

Cena kurzů ovšem není pevně daná. „Kolik návštěvníci kurzu zaplatí závisí na tom, kolik se jich přihlásí,“ vysvětlila ředitelka Polednová.

Učební hodiny jsou rozděleny na teoretickou a praktickou část. V teoretické se lidé od instruktorů dozví, jakým způsobem se dá pomáhat například při dopravní nehodě nebo v jiných situacích, kdy může být ohrožen lidský život.

Při praktické výuce přichází na řadu obvazová technika a kardiostimulační resustitace, tedy umělá masáž srdce a dýchání z úst do úst, na takzvané Andule. Hodiny zaměřené na praktické dovednosti ve vyšším kurzu zahrnují návštěvy bazénu, kde se „žáci“ učí, jak zachránit tonoucího.

Úspěšný absolvent kurzu, ať jednoduššího nebo složitějšího, dostane zdravotnickou průkazku. Kartička ale nemá trvalou platnost. „Průkaz je potřeba obnovovat po čtyřech letech,“ sdělila Polednová.

Oblastní spolek Českého červeného kříže Žďár nad Sázavou sídlí v Komenského ulici a jeho kurzy se konají obvykle po dva víkendy, aby se jich mohli zúčastnit i ti, kteří během týdne chodí do zaměstnání.

Lucie Pátková