Jak je to možné? Někdo totiž sprejem přemaloval tabule se jménem města. Místo slova Havlíčkův napsal Německý. Město se tak jmenovalo do roku 1945.

Neznámý vandal přemaloval označení na silnicích ze sedmi směrů. A navíc si k tomu vybral den, kdy v roce 1945 byla podepsaná německá kapitulace ve 2. světové válce…

„Kdyby to bylo v jakýkoli jiný den, tak bych si mohl myslet, že chce někdo vyvolat nějakou diskuzi. Ale takto to nemohu vnímat ani jako recesi, ale jednoznačně jako provokaci. Policie by měla odhalit úmysl tohoto činu,“ okomentoval vše místostarosta města Libor Honzárek.

Zlobí se i veřejnost. „To se opravdu stalo? To byl snad nějaký magor, ne? Německý Brod býval, ale to je už dávno pryč. Spíš to vypadá na nějakou provokaci. Ale ani se moc nedivím, v poslední době se v Brodě dějí divné věci,“ myslí si Petr Plodík, jeden z místních obyvatel.

„Klukovina to rozhodně není. Jde minimálně o přestupek, spíš bych si myslel, že o trestný čin. To určitě nemohl být normální člověk, kdo tohle udělal,“ zlobil se další Broďák Petr Liška.

Ten, kdo to udělal, musel mít navíc celou akci dopředu pečlivě naplánovanou. Nápis je totiž na ceduli nastříkán sprejem podle šablony. Ta perfektně sedí jak na výšku původních písmen, tak i na délku cedule.

Navíc se jednalo o časově náročný úkol, protože i fotograf Deníku Libor Plíhal objížděl všechny směry nejméně hodinu.

Jaký byl postup pachatelů? Nejprve musel bílým sprejem zamalovat slovo Havlíčkův. Pak čekal, až barva trochu zaschne, a teprve poté přiložit na ceduli šablonu a černým sprejem vyrobil nový nápis. „Pravděpodobně se bude jednat o trestný čin, protože jen škoda na cedulích určitě přesáhne pět tisíc korun,“ přiznal včera ředitel havlíčkobrodské policie Jaroslav Hrdina.

Název města byl změněn ve směrech od Kolína, Pardubic, Světlé nad Sázavou, Herlif, Baštínova, Veselého Ždáru a Humpolce. Pokud měli pachatelé v plánu přejmenovat město všude, tak se jim to určitě nepovedlo ve směru od Jihlavy nebo Poděbab.

Proč? Možná měli málo času, nebo je někdo vyrušil. Vzhledem k datu, kdy k celé události došlo, to na obyčejný projev vandalismu nevypadá. Podezření míří především na neonacisty, kteří patří na Havlíčkobrodsku mezi nejaktivnější v zemi. „Někdo ale také mohl chtít, aby to tak vypadalo. Budeme celou věc intenzivně šetřit. Uvidíme, co zjistíme,“ dodal policejní ředitel Hrdina.

Podle Zdeňka Vacka, krajského ředitele silničářů na Vysočině, se škoda na jedné značce pohybuje mezi třemi až pěti tisíci korunami. „Okamžitě začneme jejich poškození řešit.“