Silnice zůstala zavřená už včera, leč pouze na necelý jeden den.


„V úseku probíhaly geologicko – inženýrské práce. Jednalo se konkrétně o zaměření stavebního díla a nutné vrty pro geologický průzkum,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Eva Neuwirthová.


Uzavření silnice politici využili také k tomu, aby opravu silnice slavnostně zahájili.


V odpoledních hodinách se pak hlavní tah na Třebíč opět otevřel.


„Definitivně se silnice na rok a čtvrt uzavře až 29. července. Do té doby po ní řidiči mohou bez problému jezdit,“ upřesnila Neuwirthová.


Objízdná trasa pro auta a autobusy v době plné uzavírky povede přes Kněžice.


Nákladní doprava bude vedena z Třebíče po silnici směrem na křižovatku Kasárna, která leží na dopravní tepně mezi krajským městem a Znojmem, odtud do Jihlavy.


Zmatek nastal hned první den


Už včerejší uzavírka vyvolala mezi řidiči lehké zmatení.


„Nevím, kudy mám jet. Vůbec jsem o té uzavírce nevěděl. Budu se muset podívat do mapy a najít náhradní cestu,“ postěžoval si řidič Jiří H. před přeškrtnutým směrovým ukazatelem na Třebíč. „Je to pro mne dost nepříjemné. Objížďky jsou po celém kraji a cestování se hrozně protahuje,“ láteřil.
Objížďkou nejsou nadšeni ani obyvatelé Kněžic. „Moc se na to těšíme,“ nechal se nedávno ironicky slyšet starosta Josef Kalčík.


Upozornil, že trasa přes Kněžice není nejvhodnější. „V zimě tady máme velké problémy,“ vysvětlil.


Osmiměsíční zpoždění

Silnice za Zašovic bude rozšířena ze současných šesti až osmi na devět a půl metru, dojde k narovnání některých nebezpečných úseků a zmizí i prudké stoupání a klesání mezi oběma obcemi.

Podle plánů by se po novém úseku hlavního tahu měli řidiči prohánět v říjnu příštího roku. Minulá etapa rekonstrukce mezi Přísekou a Jihlavou se ale o osm měsíců protáhla.


Druhou etapu opravy silničního tahu z Jihlavy do Třebíče provede sdružení firem Pražské silniční a hospodářské stavby a ALPINE stavební společnost CZ.
Předpokládané náklady činí 175 milionů. Na financování akce se bude podílet Evropská unie.


Na rekonstrukci úseku Brtnice - Zašovice bude v roce 2010 navazovat rekonstrukce vozovky Příseka - Brtnice. „Ve fázi příprav je dále úsek Zašovice - Okříšky, obchvat Příseky a jednání pokračují i v řešení dopravní situace v Brtnici a v Okříškách,“ doplnila Eva Neuwirthová.

LENKA POSPÍŠILOVÁ
LUDĚK MAHEL