„Objízdná trasa je vedena ulicemi Novoměstská a Neumannova. Na křižovatce těchto ulic bude provoz řízen semafory," upozornila žďárská starostka Dagmar Zvěřinová. Právě tam se proto dají očekávat hlavně v ranních a odpoledních dopravních špičkách kolony aut.

V těsné blízkosti kritické křižovatky je navíc gymnázium a průmyslová škola. Přes Neumannovu ulici chodí také děti do blízké Základní školy Švermova. Řada obyvatel tudy hlavně ráno míří k lékařům do budovy polikliniky, případně na nákupy do supermarketu.

„V Neumannově ulici je pět přechodů, musíme je všechny zajistit, proto jsme požádali o spolupráci Policii ČR. Kromě toho se tam ještě bude pohybovat policejní hlídka dopravního inspektorátu a jeden policista zajistí dohled nad křižovatkou ulic Studentská, Wonkova a Vysocká," popsal vedoucí Městské policie ve Žďáře nad Sázavou Martin Kunc.

Kromě krizových ulic musí strážníci ohlídat i rizikový přechod pro chodce ve Smetanově ulici a přechod nedaleko základních škol v Brodské ulici.

Vjezd na parkoviště na náměstí Republiky bude umožněn z Horní ulice. V závěru prací, asi od poloviny do konce července, pak bude vjezd na náměstí možný přes Havlíčkovo náměstí.

Změny v MHD

V souvislosti s uzavírkou náměstí dochází rovněž ke změně tras linek MHD i příměstských linek, které místem projíždějí. Dotčené linky městské hromadné dopravy pojedou podle objížďkového jízdního řádu, příměstské linkové autobusy taktéž.

„Z linkových autobusů jde o tři spoje, a to ze Žďáru do Hamrů, ze Žďáru přes Radňovice do Nového Města a z Bystřice přes Nové Město do Žďáru," sdělila ekonomická referentka dopravní společnosti Zdar Jaroslava Zichová. Tou lepší zprávou je, že od dnešního dne do pátku nebude platit částečná uzavírka na silnici I/37 „U Fordu", kde je ve výstavbě místní komunikace k čtvrti Klafar.

Od 1. do 7. června bude provoz na křižovatce probíhat ve dvou jízdních pruzích bez semaforů. Směr od zámku bude veden mezi Sportbarem a sportovní halou. „Od 8. do 21. června bude provoz sveden opět do jednoho jízdního pruhu řízeného semaforem," informoval vedoucí komunálního odboru žďárské radnice Jaroslav Kadlec.

Na silnici I/37 se letos uskuteční ještě dvě další opravy, a to rekonstrukce povrchů v ulici Dolní mezi křižovatkami Wonkova a Žižkova a rekonstrukce povrchů v ulici Brněnská mezi oběma kruhovými křižovatkami.

Obě stavby budou v režii jihlavské pobočky Ředitelství silnic a dálnic České republiky, přesný termín zahájení prací ještě není znám, v současné době teprve probíhá stavební řízení.

---------------

Oprava pod I/37

Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko zahajuje dnem 1. 6. 2013 rekonstrukci kanalizace a vodovodu v lokalitě náměstí Republiky na silnici I/37.

Od 1. do 2. 6. 2013 začnou práce v křižovatce ulic Žižkova a Dolní, a to za provozu.

V termínu od 3. 6. do 31. 7. 2013 proběhne úplná uzavírka náměstí Republiky. Objízdná trasa bude vedena ulicemi Novoměstská a Neumannova. Na křižovatce těchto ulic bude provoz řízen semafory. Vjezd na parkoviště na náměstí Republiky bude umožněn z ulice Horní. V závěru prací, předpokládá se v termínu od 15. 6. do 31. 7. 2013, bude vjezd na náměstí Republiky možný přes Havlíčkovo náměstí.

Linky MHD, které přes náměstí Republiky projíždějí, budou vedeny podle objížďkového jízdního řádu, příměstské linkové autobusy taktéž.

Informace o objížďkových jízdních řádech jsou uvedeny na webu Žďáru nad Sázavou a rovněž přímo na zastávkách a v autobusech.