Všechno způsobila změna symbolu z obrysu poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře na zelenou hvězdičku. Její vzhled si prohlédněte v galerii.

Nová vizuální identita města.Nová vizuální identita města.Zdroj: Město Žďár nad Sázavou

Mezi těmi, kteří k protestu připojili svůj hlas, patří například Ladislav Bárta ze Žďáru.

„Vadí mi, že se ve městě změnilo něco, co fungovalo a co tady bylo zavedené. Se starým symbolem se dalo lehce identifikovat. Odkazoval na Zelenou horu, což je to nejceněnější, co ve Žďáře máme. Každý pochopil, o co jde. Nepotřeboval k tomu několikastránkové vysvětlení. Pokud chceme odkazovat na svou historii, tak bychom se nesměli pouštět na tenký led jednoduchosti,“ uvedl svůj názor.

Nová vizuální identita města.
Novým symbolem Žďáru je zelená hvězda. Lidé se hádají, jestli je to dobře

Že má zelená hvězda hlubší význam, vysvětlil její spoluautor a designér Lukáš Joch.

„V první řadě hvězdička znamená úspěch. Ale jde i o myšlenku celého konceptu. Propojujeme dva konce Žďáru. Na jednom je úžasný Santiniho kostel, kde v půdorysu tu hvězdu najdete. Druhá strana Žďáru je zase ta technologická, inovativní, pokroková, kde se již několik dekád točí stroje,“ popsal pozadí vzniku loga a propojení historie a současnosti Joch.

Staré logo Žďáru nad Sázavou.Staré logo Žďáru nad Sázavou.Zdroj: Se souhlasem města

Autorem petice, která se proti změně symbolu ohrazuje, je Joshua Janů.

„Dlouho jsem zvažoval, jestli mám něco podniknout. A co by to případně mělo být. Nakonec mě přesvědčilo to, že se mi logo nelíbí. Potkával jsem čím dál víc lidí, kteří to měli stejně. Dalším důvodem bylo, že jsem se o změně dozvěděl až z médií. Netušil jsem ani, že se něco takového plánovalo. A měl jsem potřebu to sdělit,“ řekl pro Deník s tím, že zvažoval i napsání otevřeného dopisu.

Lyžařské středisko na Fajtově kopci.
Na běžky i sjezdovky. Deník vybral pět míst Žďárska, kde si o svátcích zalyžovat

Janů dodal, že si podpory veřejnosti váží. „Od té doby, co je petice na veřejnosti se k ní přihlásily stovky lidí. Nevím, jestli nyní dokáže ještě něco změnit. Ale třeba to bude mít vliv i do budoucna, když by se mělo měnit něco podobně zásadního,“ upřesnil.

Radnice na nové identitě města pracovala od roku 2021. Předchozí logo města fungovalo od roku 2009. V roce 2016 pak drobnou úpravu. Důvod proměny přiblížil žďárský starosta Martin Mrkos. „Logo ale funguje v podstatě solitérně, izolovaně a bez nějaké identity, tedy komplexní vizuální identity města a jeho organizací,“ řekl o starší podobě.

Ukázka betlémů ze stanovišť ve Žďáře nad Sázavou
Betlémy z Lega, mušlí či perníku. Ve Žďáře připomínají jejich osmisetleté výročí

Zelenou hvězdu město plánuje postupně použít do všech tiskovin, na dárkových předmětech nebo v budově městského úřadu. Podobný vizuál by také mohly mít příspěvkové organice města. Zelená hvězda by tak mohla ozdobit například i auta městské policie. K vizuální identitě patří i slogan To je Žďár. Ten odkazuje na knihy Miroslava Šaška.

Mohlo by vás zajímat: Děti s rodiči ve Žďáru vyráběly betlémy. K tomu jim hrály koledy

Zdroj: Videokoláž: Deník/Jana Kodysová, foto: Milan Šustr