„Noví asistenti prevence budou muset nejdříve projít asi třítýdenním školením a kurzem. Částečně jejich mzdu hradí Ministerstvo práce a sociálních věcí, kde dostaneme na jednoho patnáct tisíc korun, zbytek doplácíme a hradíme veškeré náklady spojené s jejich ošacením a služební výbavou," vyjádřil se vedoucí žďárské městské policie Martin Kunc.

Od listopadu tak budou ve Žďáře pracovat celkem čtyři asistenti prevence kriminality. „Velmi se nám osvědčili, je to velmi kladně přijímáno i občany, podle zpětné vazby od obyvatel i obchodníků ve Žďáře 3. Lidé mají zájem, aby asistenti svou činnost vykonávali po celý den," vysvětlil Martin Kunc. Čtyři asisten- ti budou vykonávat službu v době od 6 do 22 hodin, v současné sobě mají ve dvou osobách vymezeny jenom některé hodiny.

Na činnost stávajících dvou asistentů prevence kriminality město dostává rovněž dotaci, jedná se o příspěvek od Ministerstva vnitra. „Preventisté" dohlížejí na dodržování veřejného pořádku, vyhlášek a zákonů, a to především ve Žďáře nad Sázavou 3, kde žije početná romská komunita. Asistenti prevence kriminality, kteří však nedisponují pravomocemi strážníků, ale patří do stavu městské policie, se ve žďárských ulicích poprvé objevili v září roku 2013.