„Jedná se o cestující, kteří dosáhli pětašedesáti let věku a mají trvalý pobyt ve Velkém Meziříčí, včetně jeho místních částí," informoval starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. Nepřenosná čipová karta fialové barvy je opatřená fotografií a jménem cestujícího. Poslouží jako průkazka na přepravu MHD v Meziříčí zdarma na základě nahraného kuponu a současně ji bude možné používat v ostatních autobusech společnosti Zdar pro platbu jednotlivého jízdného se zákaznickou slevou.

„Ročně nás městská doprava stojí zhruba 750 tisíc korun, v rozpočtu jsme na ni vyčlenili 900 tisíc. Podle předběžné analýzy zavedením bezplatné přepravy pro seniory se částka zvýší zhruba o 250 tisíc korun. Pokud to bude třeba, zbytek peněz budeme řešit rozpočtovým opatřením," řekl Necid.

Karta do pěti dnů

Starší lidé z Velkého Meziříčí, kteří autobusy MHD využívají, přepravu zdarma vítají. „Mně se karta určitě vyplatí, jezdím často i několikrát denně, protože už mi dost dlouho trvá, než někam dojdu," prohlásil penzista František Sejbal

Kartu si chce pořídit i Anna Zachová. „Já jezdím dopravou jenom občas, ale když bude zadarmo, kartu si vyřídím, vyplatí se mi to," plánuje penzistka Zachová.

O vydání seniorské karty je možné žádat buď v informační kanceláři dopravní společnosti Zdar na velkomeziříčském autobusovém nádraží, případně ve žďárské kanceláři dopravce v ulici Sadová park u Ivana.

Kancelář ve Žďáře je otevřena od pondělí do pátku v době od 8 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin, ve Velkém Meziříčí na nádraží od 6 do 11 a od 12 do 14 hodin. „Pro vyřízení nové karty nebo změnu typu karty na seniorskou je nutné přinést fotografii průkazového typu, občanský průkaz pro ověření věku, případně původní čipovou kartu. Dále sepsat žádost o vydání karty nebo změně typu karty. Karta bude vydána ve lhůtě pěti pracovních dnů. Cestující si kartu převezme v informační kanceláři, kde o ni zažádal," uvedl Jiří Pospíchal, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství meziříčské radnice.

Slevy pro seniory jsou poskytovány také v městské hromadné dopravě ve Žďáře nad Sázavou. I tam přepravu cestujících zajišťuje společnost Zdar. „Ve Žďáře jezdí už řadu let zdarma senioři od 70 let výše," informovala referentka firmy Zdar Jaroslava Zichová.

Děti do šesti let a penzisté od 70 let výše budou od Nového roku jezdit zdarma také autobusy městské hromadné dopravy v Bystřici nad Pernštejnem. „Souvisí to s tím, že od ledna se naše MHD, kterou zajišťuje poličská společnost Zlatovánek, napojí na Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje, kde tato zvýhodnění platí. K IDS Jihomoravského kraje jsme již připojeni na železnici," vysvětlil změnu starosta Bystřice Karel Pačiska

V Novém Městě na Moravě, kde městskou hromadnou dopravu rovněž provozuje Zdar, jsou slevy pro seniory ošetřeny v souladu s takzvanou Novoměstskou kartou, která byla ve městě zavedena se začátkem letošního roku.