„Rodiče s dětmi už začali chodit, začíná doba zařizování dovolených. Například v týdnu, kdy byly jarní prázdniny, jsme tady měli tolik zájemců jako v plné sezoně,“ řekla Květoslava Bořecká z odboru sekretariátu tajemníka a vnitřních věcí žďárského městského úřadu.

A co novince říkají rodiče? „Je to jen další způsob, jak lidi připravovat o peníze i čas,“ uvedla Aneta Martinová ze Žďáru nad Sázavou. „Máme půlročního syna, a když s ním budeme chtít jet za manželovými rodiči, kteří žijí ve Francii, budeme muset každý rok běhat po úřadech, abychom mu nechali vystavit nový pas. V prvních letech se podoba dítěte rychle mění tím, jak roste,“ dodala Aneta Martinová. Ta si myslí, že zákon je nedomyšlený. „Nechápu, jak ho mohli zákonodárci schválit,“ dodala mladá žena. Vyfotit měsíční miminko tak, aby fotografie vyhovovala předpisům, je pro úředníky problém. Nesmí plakat, musí mít otevřené oči a „sedět“, ačkoliv to dosud neumí.

„Ale zvládnout to musíme. Dělá se to tak, že rodič dítě drží v náručí, aby bylo ve vzpřímené poloze, a protože fotografie do pasu musí mít světlé pozadí, přes tatínka anebo přes maminku přehodíme pás bílé látky, aby to bylo dodrženo,“ sdělila Bořecká.

Cestovní pas je platný pět let a jeho pořízení vyjde na sto korun. Dítě ovšem vypadá jinak ve dvou měsících a pak jinak ve dvou letech.

„Zákon je v tomhle nedokonalý, protože aby se rodiče vyhnuli možným problémům na hranicích, je vhodné pořizovat dítěti pas třeba i každý rok, podle toho, jak často cestují do zahraničí a jak se dítě mění,“ upozornila dále Květoslava Bořecká.

Za každý nový dětský pas ale musejí rodiče dítěte znovu zaplatit poplatek. „Je to pěkně otravné. Ale kdyby to zachránilo jen jediné dítě třeba před únosem, tak to má smysl,“ myslí si Petr Novák ze Žďáru.

Alternativou dětského cestovního pasu je občanský průkaz pro děti. Ten ale neplatí při cestování po celém světě, ale jenom v zemích Evropské unie. „Občanský průkaz má platnost pět let, stejně jako cestovní pas, a jeho vystavení stojí padesát korun,“ informovala Květoslava Bořecká. Pas nebo občanský průkaz nově budou muset mít všechny děti.

„Rodiče se často domnívají, že třeba na sousední Slovensko dítě nepotřebuje žádný doklad, což je ale omyl. Cestovní doklad musejí děti mít při cestě do každé zahraniční země,“ upozornila Bořecká.

O úskalích nařízení, které bude od června povinné pro všechny cestující děti, vědí své už některé maminky. Ty, které už na úřadech absolvovaly povinné fotografování jen pár měsíců starých ratolestí.

„Po půlhodinovém úsilí jsme s úřednicí, která byla moc milá a trpělivá, dosáhly toho, aby se čtyřměsíční dcera tvářila neutrálně, jak je nařízeno, protože se jinak na každého směje od ucha k uchu, nebo rovnou brečí. Stejně si ale nemyslím, že nějaký celník by byl mimino podle fotky schopen identifikovat,“ nechala se pro Žďárský deník slyšet Jana Odehnalová z Velkého Meziří.

Dětské pasy

- od 26. června 2012 musejí mít pro cestu do zahraničí platné cestovní doklady (občanský průkaz, anebo pas) všechny děti od 0 do 15 let

- platnost stávajících zápisů dětí v pasech jejich rodičů tímto končí

- vyřízení pasu, který je platný pět let, stojí 100 korun a je s ním možné vycestovat do kterékoliv zahraniční země

- občanský průkaz, který má rovněž platnost pět let, vyjde na 50 korun, platí však jenom při cestách do zemí Evropské unie

- pokud se vizáž dítěte mění, doporučuje se zpoplatněná

výměna pasu podle potřeby