„Očkovat začínáme ve středu, máme letos tetravakcínu proti čtyřem chřipkovým kmenům, cena je 400 korun včetně aplikace,“ informoval lékař Miroslav Kříž ze žďárské ambulance očkování a cestovní medicíny v objektu hygienické stanice. Očkování je kromě Žďáru možné i v jihlavském Domu zdraví ve Vrchlického ulici. „Očkovat se nechávám pravidelně už asi deset let, a protože od té doby jsem klasickou chřipku opravdu neměla, nemám důvod očkování nevěřit. Letos je ale pro mě ještě důležitější než kdy jindy, protože máme v rodině právě narozené miminko, tak abych na něj ještě něco nepřenesla,“ konstatovala Jana Pátková z Jihlavy.

V ordinacích praktických lékařů je buď možné získat recept, očkovací látku si na něj zakoupit v lékárně a vrátit se zpět k lékaři na aplikaci. V druhém případě má praktik objednanou zásobu léčiva v ordinaci a pacientovi tak odpadá cesta do lékárny. „Ve čtvrtek začínají v Hradci Králové letošní Hradecké vakcinologické dny, kde se také ještě bude řešit, zda lékaři mohou očkovací látku skladovat v lednici v ordinaci,“ poznamenal Miroslav Kříž.

Očkovat proti chřipce se bude mimo jiné i v novoměstské nemocnici. „Vakcíny jsou objednané, čekáme na dodání během několika dnů. Bude se očkovat v infekční ambulanci vakcínou Vaxigrip Tetra, cena za vakcínu bude kolem 250 korun plus 70 korun za její aplikaci,“ sdělila mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková s tím, že na očkování je lepší se předem objednat.

V pořadí druhý ročník Dne venkova ve žďárském zámku.
Při Dni venkova se lidé učili štípat dřevo nebo stloukat máslo

V lékárnách bude možné zakoupit různé očkovací látky proti sezonní chřipce. „Letošní chřipkové vakcíny skladem zatím nemáme a ani nikdo z distributorů je prozatím nenabízí k prodeji. Je ale docela možné, že se objeví každým dnem. V nabídce by měly být Vaxigrip Tetra, Influvac a Influvac Tetra,“ uvedl jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl. Cenové relace lze podle něj očekávat u Influvacu kolem 140 korun a u tetra variant obou výrobců 230 až 240 korun. Proti sezonní chřipce se většinou očkuje od začátku října až do prosince. Konečný termín záleží na tom, kolik lidí už chřipkou onemocnělo a zda by ještě očkování mělo odpovídající efekt.

Protilátky, které poskytují ochranu proti sezonní chřipce, se vytvoří zhruba za dva týdny. Zdravotníci doporučují očkování hlavně lidem nad 65 let věku a chronicky nemocným, kterým očkovací látku hradí stát. „Jedná se například o pacienty v léčebnách dlouhodobě nemocných, obyvatele domů s pečovatelskou službou či domovů důchodců. Přesný výčet je vymezen příslušnou vyhláškou,“ vyjádřila se vedoucí oddělení epidemiologie žďárské hygienické stanice Renée Mašová.

Vážnější důsledky totiž může chřipka přinést starším občanům a lidem, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním jako je například cukrovka, ischemická choroba srdeční nebo astma. V souvislosti s nákazou pak mohou při komplikovaném průběhu nemoci následovat nebezpečná onemocnění, jako je zápal plic a selhání dýchání, někdy i s následkem úmrtí pacienta.

Lucie Bergerová.
Ve Velkém Meziříčí vystoupí muzikálové hvězdy

Pro ostatní lidi se jedná o očkování nadstandardní, avšak některé pojišťovny na něj přispívají, a to různě vysokými částkami. „Pojištěnci mohou na očkování proti chřipce získat příspěvek z fondu prevence ve výši 150 korun. Připomínáme, že o příspěvek je v daném kalendářním roce nutno požádat do 30. listopadu,“ upřesnil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Chřipková epidemie 2017/2018 si na Vysočině vyžádala celkem jedenáct obětí. V šesti případech došlo na úmrtí na Jihlavsku, ve dvou na Třebíčsku a Žďársku, jeden z nemocných zemřel na Pelhřimovsku. Jejich narození se pohybovalo mezi roky 1927 -1958.

Chřipka- jedná se o virové onemocnění, které se rozšiřuje kapénkovou nákazou
- každoročně sezonní chřipkou v republice onemocní asi milion lidí, přičemž vážné důsledky může onemocnění vyvolat například u osob s chronickým onemocněním, což jsou nezřídka senioři
- k nejčastějším příznakům chřipky patří náhlá horečka, celková vyčerpanost, bolesti hlavy, kloubů a svalů celého těla
- účinnou cestou proti onemocnění je každoroční očkování, které posiluje obranyschopnost organismu, takže imunitní systém pak produkuje ochranné látky, jež chřipkový virus, který se každým rokem mění, zneškodní
- očkování se provádí většinou v říjnu nebo v listopadu, nejčastěji do konce prosince, ale obecně do doby, než je chřipkový virus mezi populací rozšířen natolik, aby ještě vakcinace měla smysl