„Začínáme s očkováním proti chřipce ve středu 1. října," uvedl lékař Miroslav Kříž ze žďárského očkovacího centra v objektu hygienické stanice. Očkování tam vyjde na 250 korun včetně aplikace.

Vakcínu si je možné zakoupit také v lékárnách na lékařský předpis a za úplatu si ji pak u lékaře nechat aplikovat. „Skladem momentálně máme Vaxigrip za 160 korun," informoval jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.

Epidemiologové v současné době zatím ještě neevidují nárůst chřipky a jí podobných onemocnění. „Zatím se jedná především o virová respirační onemocnění, epidemiologická situace, co se týče výskytu chřipky, je zatím klidná," uvedla vedoucí oddělení epidemiologie žďárské hygienické stanice Renée Mašová.

Pro zdravého člověka obvykle poctivě vyležená chřipka následná zdravotní rizika nepředstavuje, nevítaná je hlavně pracovní neschopnost a s ní i snížený příjem. Nemocný však může chřipkou, která se přenáší kapénkovou nákazou, infikovat rodinné příslušníky, přátele či kolegy v práci.

Seniorům a lidem, kteří trpí chronickým onemocněním, může chřipka přinést značná rizika, protože zkomplikuje jejich zdravotní stav. „Při vážnějším průběhu nemoci může dojít například k zápalu plic a selhání dýchání, někdy i s následkem úmrtí pacienta," sdělil Miroslav Kříž.

Proti sezonní chřipce se podle lékařových slov obvykle očkuje od začátku října až do prosince. Záleží ale hlavně na tom, kolik lidí už onemocnělo, aby očkování mělo kýžený efekt. Protilátky, které poskytují ochranu proti chřipce, se vytvoří zhruba za dva týdny, a když v té době přijde člověk do styku s virem, kterého je už všude plno, může chřipku „chytit" i přes to, že je očkován. Rozhodně ji ale nedostane díky očkování, jak se řada lidí mylně domnívá, neboť vakcína neobsahuje živý virus, ale pouze jeho částice.

Zdravotníci doporučují očkování především lidem nad pětašedesát let věku a chronicky nemocným. Těm očkovací látku hradí stát. „Jedná se třeba o pacienty v léčebnách dlouhodobě nemocných, obyvatele domů s pečovatelskou službou a domovů důchodců," uvedla Renée Mašová.

Pojišťovny platí očkování proti sezonní chřipce lidem nad 65 let věku, po splenektomii, po transplantaci krvetvorných buněk, pacientům se závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem. Zdarma mají očkování i lidé v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením a v domovech se zvláštním režimem. Ostatní zájemci si jej hradí, některé pojišťovny na vakcínu proti chřipce přispívají.