„Očkování pro veřejnost bylo zahájeno, cena vakcíny včetně její aplikace je 220 korun,“ informoval Petr Svačinka z jihlavského pracoviště Zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě.

Ohrožení kardiaci

Očkovat proti chřipce se je možné nechat několika způsoby. Pro domovy důchodců, ústavy sociální péče a léčebny dlouhodobě nemocných vakcínu zajišťuje hygienická stanice. „Toto očkování je hrazeno státem,“ upozornila vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Osoby takzvaně zdravotně stigmatizované se mohou o očkování proti chřipkovému viru zajímat u svých praktických lékařů. Vakcinaci jim jejich pojišťovny kompletně uhradí. Chřipka je totiž při dalších onemocněních komplikací, často s vážnými zdravotními následky. Ohroženi jsou například kardiaci, nemocní cukrovkou, cévními chorobami nebo lidé s onemocněním ledvin.

Pro ostatní zájemce je nejrychlejší způsob ochrany proti viru prostřednictvím zdravotního ústavu, kde jim nejenom aplikují vakcínu, ale mohou ji také přímo na místě zaplatit.

Některé pojišťovny na očkování proti chřipce přispívají. „Úhrada VZP činí 132, 47 korun, ale klientovi někdy můžeme doplatit i zbytek,“ uvedl tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Pro letošní rok totiž Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá pěti sty korunami na jedno z vybraných očkování – proti chřipce, klíšťové encefalitidě, meningokové nákaze, žloutence anebo příušnicím. Protichřipkové vakcíny je v lékárnách dostatek. Cena se pohybuje kolem 170 až 180 korun podle druhu léčiva. „V případě, že má pacient indikaci pro úhradu pojišťovnou, je doplatek dvacet nebo třicet korun plus třicetikorunový regulační poplatek,“ uvedl jednatel žďárské Lékárny U Asklepia Vilém Frendl.