Zájemci se mohou nechat očkovat buď prostřednictvím praktických lékařů, v ordinacích cestovní medicíny, případně také v ambulanci infekčního oddělení novoměstské nemocnice. „Očkování pro veřejnost u nás vyjde na 250 korun včetně aplikace," uvedl lékař Miroslav Kříž.

Osoby takzvaně zdravotně stigmatizované se mohou o očkování proti chřipce zajímat u svých praktických lékařů. Jim očkování jejich pojišťovny uhradí. Chřipka je totiž u těchto lidí komplikací při jejich dalších onemocněních. Jedná se například o kardiaky, nemocné cukrovkou, cévními nebo ledvinovými chorobami.

Stát vakcínu proti chřipce platí také osobám starším pětašedesáti let věku a rovněž klientům domovů pro seniory a ústavů sociální péče. „Obesíláme tato zařízení a na možnost očkování upozorňujeme, aby se dostalo více do povědomí lidí, protože procento proočkovanosti populace je u nás stále ještě nízké," konstatovala vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová. Na očkování proti chřipce přispívají rovněž některé zdravotní pojišťovny v rámci preventivních programů.

Sto padesát korun

Vakcína na trhu stojí kolem sto padesáti korun. „Aktuální cena vakcíny v naší lékárně je 150 korun," poznamenal včera jednatel žďárské lékárny U Asklepia Vilém Frendl s tím, že něco pak pacienta stojí ještě její aplikace.

Někteří lékaři si objednávají do svých ordinací určité množství vakcín předem na základě zájmu svých pacientů, jiní v obavě, aby jim pak zakoupená a nevyužitá vakcína „neprošla", zájemcům na ni vystaví recept. Pacienti si pak pro látku zajdou do lékárny, vrátí se zpět k lékaři, a ten jim vakcínu aplikuje. „Provádíme to podobně," přiblížil primář infekčního oddělení novoměstské nemocnice Miloslav Šťastník. „Očkování proti chřipce zajišťujeme na základě domluvy, mimo vakcínu v lékárně pacient pak u nás uhradí ještě poplatek 70 ko- run za aplikaci," dodal primář Šťastník. Nakažlivým virovým onemocněním ročně v České republice onemocní na milion lidí.

Zdánlivě banální onemocnění však může mít vážné následky, výjimkou není ani úmrtí postiženého. V souvislosti s nákazou totiž mohou následovat nebezpečná onemocnění, jako je zápal plic a selhání dýchání. Ohroženi jsou především senioři, malé děti nebo těhotné ženy. „Virové onemocnění se přenáší prostřednictvím kapénkové infekce. Šíří se velice rychle, například v kolektivech, rodinách, ale také při akcích, kde se shromáždí vyšší počet lidí," upozornil Miroslav Kříž.

Chřipka začíná náhle z plného zdraví horečkou, třesavkou či bolestmi ve svalech. Časté bývají rovněž bolesti hlavy, kloubů, včetně suchého a dráždivého kašle. „Příznaky většinou nemocnému znepříjemňují život čtyři až sedm dní. Pocity vyčerpanosti a únavy však mohou přetrvávat ještě nějakou dobu po vyléčení," dodal Miroslav Kříž.