„Momentálně objednáváme účinnou látku, s očkováním začneme od října,“ informoval Miroslav Kříž, lékař ze žďárského očkovacího centra cestovní medicíny, kde rovněž provádějí aplikaci protichřipkové vakcíny.
Nová injekce
Očkování je nutné každoročně opakovat, protože chřipkové kmeny mutují a vakcína je tak každým rokem trochu jiná. Onemocněním jsou nejohroženější malé děti a také senioři. Chřipka totiž výrazně zhoršuje chronické nemoci, například cukrovku, srdeční choroby a podobně. Některé případy této na první pohled banální choroby končí smrtí postiženého. Při chřipkové epidemii v republice onemocní deset až třicet procent populace, přičemž sezonní chřipka ročně zapříčiní až dvaapůltisíce úmrtí.
Letos má být k dispozici nový způsob podání vakciny – intradermálně, tedy do kůže. Jsou dvě varianty látky – pro dospělé a pro seniory nad 65 let věku. Výhodu má představovat dobrá imunologická odpověď organismu. Zjednodušeně: tělo aplikaci látky lépe snáší. „Zejména tomu tak je u seniorů,“ vyjádřila se vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.
Co se však týče zájmu lidí na Žďársku o tuto novinku, lékaři jsou spíše skeptičtí. „Aplikace vakcíny je složitější, tedy déle to trvá, než když jenom člověk přijde, dostane injekci do svalu a odchází. A hlavně ta vakcína vyjde oproti klasice jednou tak dráž, tedy asi na pět set korun. Vzhledem k tomu, že ji pojišťovna neplatí, lidé o ni mít asi velký zájem nebudou,“ odhadl Miroslav Kříž.
Celkově je proti chřipce proočkováno jenom necelých deset procent české populace, což je oproti dalším evropským zemím minimum. Rodiče často uvažují o tom, zda je očkování přínosem pro jejich malé děti.
„Očkování je doporučováno pro všechny věkové skupiny, dětem se většinou vakcína podává od půl roku věku. Zvážení možného rizika nadměrné zátěže dětského organismu v souvislosti s aplikací povinných očkování záleží na posudku pediatra, který je dobře obeznámen se zdravotním stavem dítěte. Je to individuální,“ upřesnila Renée Mašová.