VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ocitnout se na ulici není žádná ostuda

Žďár nad Sázavou – Na ulici se může ocitnout každý z nás. Důvodů je několik. Ztráta zaměstnání, domova nebo rozvod. Vyprávět by o tom mohli klienti Azylové ubytovny pro muže ve Žďáře nad Sázavou.

12.11.2009
SDÍLEJ:

Ve žďárském azylovém domě se letos ocitl i dvaapadesátiletý Vlastimil Tesařík. Foto: DENÍK/ Lucie Kubíková

Letos o střechu nad hlavou přišel kvůli exekuci své neteře i dvaapadesátiletý Vlastimil Tesařík.

„Protože jsem nechtěl skončit na ulici, zašel jsem si na městský úřad, kde mi řekli o této ubytovně. V minulosti jsem o ní sice slyšel, ale nedokázal jsem si představit, jak život v ní vypadá. Popravdě řečeno, myslel jsem si, že to tady bude hrozné. Byl jsem ale opravdu mile překvapen. Ať už samotným zázemím, nebo těmi lidmi, kteří tu pracují,“ rozvyprávěl se včera muž ze Žďáru nad Sázavou, který je v azylovém domě od letošního května.

Sedm volných míst

I když si podle něho řada lidí myslí, že v ubytovně žijí jen problémoví bezdomovci, prav­ da je jinde. „Jsou to lidé, kteří potřebují pomoci. Například já ji beru jako svůj odrazový můstek. Chodím na rekvalifikaci a snažím se najít práci. Hned jak práci budu mít, podívám se i po bytě. V životě jsem byl už několikrát na kolenou, ale vždycky jsem se dokázal zvednout. A zvládnu to i teď,“ tvrdil Deníku odhodlaně Vlastimil Tesařík.

V azylové ubytovně v současné době pobývá sedmnáct mužů. „Máme proto ještě sedm lůžek volných. I na nás totiž dolehla hospodářská krize. Zahraniční dělníci, kteří ve Žďáře působili a kvůli ztrátě zaměstnání odcestovali domů, uvolnili na ostatních ubytovnách místa. Lidé bez domova tak nachází útočiště v nich. Jsou totiž levnější a tolik se tam neřeší popíjení alkoholu jako u nás. Většina z těchto mužů si ale neuvědomuje, že sice u nás zaplatí devadesát korun za jeden den pobytu, ale my jim můžeme nabídnout mnohem více než jen střechu nad hlavou. Pomáháme jim, aby se mohli co nejdříve zase vrátit do běžného života. Radíme jim například, jak se obléknout k pohovorům, kde hledat práci a podobně. Navíc u nás najdou takové služby, jako je žehlení či praní. Ovšem co si budeme povídat, pro lidi je vždy důležitá cena,“ řekl reportérům Deníku vedoucí ubytovny Karel Veselý, který v minulosti pracoval mimo jiné i jako policista.

Ubytování na rok

Azylový dům ve Žďáře nad Sázavou poskytuje mužům, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, zázemí po dobu jednoho roku. „Není to ale striktní pravidlo. Pokud lidé neseženou během dvanácti měsíců jiné bydlení, smlouvu jim prodloužíme. Ovšem nesmí to být problémoví muži. Naším cílem je jim pomoci a ukázat veřejnosti, že do jejich situace se může dostat každý. Není to přece žádná ostuda, že někdo skončí na ulici. Někdy to totiž nemusí být ani vina dotyčného. Mezi bezdomovci jsou sice lidé, jejichž smyslem života je popíjení alkoholu a sem tam nějaká krádež, ovšem nelze se tak dívat na všechny,“ doplnil dále Karel Veselý.

-----------------

Azylová ubytovna pro muže

Poslání azylové ubytovny:
Zajištění dočasného ubytování mužům ze Žďáru nad Sázavou (v případě volné kapacity i z jiných míst v zemi), kteří se dočasně ocitli v tíživé životní situace a nemají kde bydlet. Cílem je podporování základních návyků nutných k zachování lidské důstojnosti a pomoc při začleňování do běžného života.

Cílová skupina:
Muži v tíživé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení, kteří jsou soběstační a starší osmnácti let. Ubytování nelze poskytnou mužům s agresivním chováním, osobám závislým na alkoholu či jiných návykových látkách a nemocným vyžadujícím trvalé lékařské ošetření.

K poskytovaným službám patří:
Ubytování, úklid, praní, žehlení, zajištění nezbytné lékařské péče, poskytnutí základního ošacení, poradenství – vyřizování osobních dokladů, sociálních dávek, jednání na úřadech či soudech a podobně.

-----------------

Dva dny pobýval muž na zastávce

Žďár nad Sázavou – O tom, jaké je to žít na ulici, se na vlastní kůži přesvědčil Stanislav Tlustý z Cikháje. Dva dny přespával v autobusové čekárně v malé vsi nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Jak řekl, byly to smutné okamžiky jeho života. „Nebylo to nic příjemného. Všude tam táhlo. Nebyly tam totiž dveře. Navíc jsem tam přespával v zimě, takže teploty klesaly hodně nízko,“ vzpomněl Stanislav Tlustý.

Když si ho lidé ale začali všímat, rozhodl se zkontaktovat ředitelku Sociálních služeb města Žďáru nad Sázavou Evu Štěpničkovou. „Ta mi pomohla sehnat ubytování právě v azylovém domě. Už jsem tady druhým rokem. Pobýval jsem nějaký čas také na ubytovně v Jihlavě, ale vrátil jsem se zpátky,“ dodal muž.

Co bude dál, netuší. „Vůbec nevím, kam bych měl jít. V azylovém domě se mi líbí. Sice tu jsou někdy s některými muži problémy, ale to je všude. Když je potřeba, chodím do domova důchodců, kde hrabu listí nebo odhrnuji sníh,“ řekl Tlustý.

Autor: Lucie Kubíková

12.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Děti ze všech sedmi žďárských mateřinek a z pěveckého sboru Sluníčka předvedly vystoupení, která pilně připravovaly po celý podzim.
40

Školky oslavily výročí akademií, diváci zaplnili celý kulturní dům

Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

Nové Město na Moravě – Štědrovečerní hry pro děti už mají v novoměstském evangelickém kostele letitou tradici. Ani letos nebude pomyslný řetěz přerušen a početné publikum se může, ještě před tím než usedne k slavnostně prostřenému stolu, pobavit a také i trochu poučit. 

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ v Nížkově

Žďársko - Žďárský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Žďársku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky ze Žďárska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ v Nížkově.

Obce nabízejí originální vánoční dárky

Žďársko – Hned několik obcí na Žďársku připravilo pro místní patrioty vánoční dárek – nástěnný či stolní kalendář na příští rok.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT