"Mnoho zvířat po cestě zahyne pod koly aut. U Smrdova na Humpolecku přenášejí dobrovolníci přes silnici každé jaro stovky kusů," řeklPavel Koubek ze sdružení Zelené srdce.Sdružení se o záchranu obojživelníků stará od roku 2000. V prvních letech se dařilo před dopravou zachránit kolem 1200 ropuch obecných a dalších druhů. "I na této lokalitě je však patrný pokles počtu obojživelníků zaviněný změnami životního prostředí. Přenášeno je teď jen asi 400 kusů," přiblížil Koubek.

Sto metrů dlouhý pás, který zastaví žáby před nejkritičtějším úsekem silnice, byl u Smrdova instalován v úterý, zůstane tam asi dva týdny. "Putující obojživelníci nemohou zábranu překonat a padají do zakopaných kbelíků," přiblížil Koubek. Pět lidí se ráno a večer střídá v přenášení pochytaných zvířat do nedalekého rybníka. Po rozmnožení se některé druhy zase vracejí zpátky na suchozemská stanoviště; na migrující obojživelníky tedy mohou řidiči při noční jízdě narazit ještě celý měsíc. "Ropuchy obecné se zdržují ve vodě pouze po krátkou dobu nakladení vajíček a po většinu roku žijí na souši," přiblížil Koubek.

O záchranu migrujících žab se na Vysočině starají dobrovolníci například také u Víru na Žďársku, u Starého Ranska na Havlíčkobrodsku a u Kamenice na Jihlavsku. U Kamenice pomáhají nosit žáby přes silnici k Panskému rybníku i školáci. Loni tam bylo zachráněno skoro 700 obojživelníků, převažovaly ropuchy.