„Skála bude uzavřena do poloviny května. Krkavec velký je zvláště chráněný druh, Drátník přírodním památkou, kde má ochrana přírody prioritu,“ uvedla mluvčí Správy Chráněné krajinném oblasti Žďárské vrchy Kateřina Machová.

Stejně jako Drátník, i Čtyři palice budou pro návštěvníky nepřístupny až do 15. května. Úspěšné hnízdění krkavce se tam díky zákazovým cedulím uskutečnilo už v loňském a předloňském roce.

Krkavec velký v minulosti nepatřil právě mezi oblíbené představitele ptačího druhu. Už odpradávna se mu lidé z pověrčivosti spíše vyhýbali. Jeho dříve oblíbená místa – popraviště – jej předurčila k roli obávaného a nenáviděného tvora. Krkavec je ovšem velmi inteligentní a také učenlivý. Je dokonce schopen naučit se zřetelně vyslovovat spoustu lidských slov. Bohužel patří tento zajímavý pták dnes už mezi ohrožené. Setkat se s ním lze pouze v několika málo lokalitách. V 90. letech minulého století jich bylo ve Žďárských vrších ještě poměrně hodně, teď jsou krkavci vzácností.

Nejčastějšími návštěvníky skal v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy jsou horolezci. A právě jeden z nich hnízdění krkavce na Drátníku ochranářům nahlásil. „Hnízdo objevil a nahlásil horolezec, děkujeme. Všem ohleduplným návštěvníkům děkujeme za pochopení a respektování zákazu,“ vzkázala Kateřina Machová.