VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři se obávají invaze netýkavky

Žďársko - Šíření netýkavky žláznaté ve žďárském regionu se nyní obávají Pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Výskyt tohoto nepůvodního rostlinného druhu totiž zaznamenali hned na několika loukách, o něž se Sdružením Krajina a dalšími ochránci přírody pečují.

19.10.2010
SDÍLEJ:

Kosením a sekáním luk s výskytem chráněných druhů rostlin zabraňují ochranáři tomu, aby zarůstaly náletovými dřevinami, rákosem nebo právě netýkavkou žláznatou.Foto: archiv

Právě kosení by mělo zabránit tomu, aby netýkavka, která běžně dorůstá i do výšky přes dva metry, ohrožovala chráněné druhy rostlin.„Je známou skutečností, že cílem kosení je nepřipustit nežádoucí rozvoj těch rostlinných druhů, které jsou konkurenčně zdatnější než chráněné rostliny a mohly by je z louky zcela vytlačit. Zpravidla to bývají náletové dřeviny nebo rákosiny, avšak poslední dobou se na okrajích luk v sousedství vodních toků začíná objevovat ještě jiný nezvaný host – právě netýkavka žláznatá,“ popsal Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Staviště i Fryšávka

Příkladem zasažených lokalit je například okraj louky u potoka Staviště poblíž Žďáru či luka u říčky Fryšávky na Novoměstsku.

A čím je zrovna netýkavka žláznatá tak nebezpečná? Tato růžově kvetoucí rostlina se velice rychle šíří, a to semeny, jež jsou vystřelována z pukajících tobolek. Semena jsou poté roznášena jednak živočichy, ale i po vodních tocích, podél nichž se netýkavka vyskytuje. Ve chvíli, kdy se v dané lokalitě tato květina začne šířit, hrozí nebezpečí původní vegetaci.

Často i dvoumetrová netýkavka s ohromným kořenovým systémem původní rostlinstvo zcela překryje a postupně jej vytlačuje. V některých oblastech s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin to může mít podle ochranářů katastrofální následky.

„Nebezpečí tak hrozí v podstatě všem chráněným druhům rostlin, které jsou vázány na vlhké a rašelinné louky. To je například vachta, vstavač, suchopýr, prstnatec májový a mnoho dalších,“ vyjmenoval Jaromír Čejka s tím, že základem boje s netýkavkou je především nenechat ji vysemenit.

Vetřelec z Himálaje

Šíření této rostliny, jež má původ v Himálaji, již zaznamenali i členové Sdružení Krajina. Ti pečují o louky v téměř třech desítkách oblastí, které se nacházejí jak na Novoměstsku, tak i na Žďársku nebo za hranicemi okresu.„Zatím jsme se naštěstí nesetkali s tím, že by se netýkavka vyskytovala přímo v lokalitě, o niž se staráme. Ale dostává se k hranicím těchto oblastí a musíme se snažit zabránit tomu, aby se dál šířila,“ uvedla ředitelka sdružení Kateřina Marečková.

----------

Nepůvodní druhy

Netýkavka žláznatá je jedním z nepůvodních druhů rostlin, jež byly do Česka zavlečeny z jiných zemí. Jejich šíření může vytlačit některé druhy původní vegetace. Kromě netýkavky patří mezi tyto „přistěhovalce“ např. i bolševník velkolepý, křídlatka japonská a sachalinská, křídlatka česká (kříženec k. sachalinské a japonské) či borovice vejmutovka. Invaze nepůvodních druhů, které mohou škodit těm domácím, se týkají také živočichů. I na Žďársko se již dostal např. rak americký, jenž je hrozbou pro raka říčního. Bývá totiž přenašečem račího moru, proti němuž je na rozdíl od českého raka imunní. Myslivce zase trápí norek americký, který se ve žďárském regionu rozšířil z kožešinových farem, nebo psík mývalovitý.
Místo události:
19.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš

ANO na Žďársku vyhrálo 132:42

Ilustrační foto.

Plameny po třech porážkách naplno bodovaly

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Vysočina – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb.

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení