„Půdní prostory jsme kontrolovali na osmi budovách, na čtyřech z nich pak bylo v šesti hnízdech nalezeno celkem deset živých mláďat. Děkujeme všem, kteří s námi při sčítání spolupracovali a umožnili nám přístup do domu,“ uvedla Kateřina Machová, mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.

V poslední době jsou však kavky v této lokalitě spíše terčem stížností některých obyvatel. Těm kromě jiného vadí hluk a výkaly. „Na jaře, kdy byla situace nejhorší, jsem musel umývat auto téměř denně, jak bylo pokálené. A když měly kavky mladé, byl to neskutečný řev, to vám nepřeji zažít,“ nechal se slyšet Petr Havránek ze Stanlingradu.

Kavky, velmi společenští a inteligentní šedočerní ptáci, se přitom vyskytují na sídlišti již dlouhá léta a stalingradská kolonie je řazena mezi největší na Vysočině. Ke sledování a také kroužkování kavčích mláďat tam docházelo pravidelně – například v době od roku 2004 do roku 2014 tam bylo okroužkováno kolem pěti stovek malých opeřenců. „Bydlím tu už zhruba dvacet let, kavky tady bývaly vždycky a bylo jich svého času i mnohem víc než nyní. Že by někomu dřív vadily, to si nejsem vědoma. Já osobně se o přírodu zajímám, takže mě spíš bavilo je pozorovat. A kde jinde mají hnízdit, když v dnešních lesích už to nejde? Staré stromy s dutinami už se dnes moc nevidí,“ vyjádřila se žena, která si však kvůli obavám z reakcí některých sousedů nepřála uvést své jméno.

Stalingradské kavky vyhledávají pro svá hnízda především staré půdy nebo třeba nevyužívané komíny. Budov s takovými možnostmi tam však postupně ubývá společně se zateplováním a opravami domů, po nichž již obvykle na budovách nezůstanou žádné vletové otvory. „Pokud už musí k takovým úpravám dojít, měli by je stavebníci alespoň provádět mimo hnízdní období. Bohužel, ne vždy se tak děje,“ podotkl novoměstský ornitolog Jaromír Čejka. Kromě Žďáru hnízdí kavky například ještě v Novém Městě na Moravě nebo v Bystřici nad Pernštejnem.