„Fotopasti nepoužíváme soustavně, spíše v období, kdy narazíme na nějaký zajímavý problém. V průběhu roku je tak na různá stanoviště několikrát nainstalujeme," informoval vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.
Místa, která jsou prostřednictvím fotopastí monitorována, se často mění. „Nechceme konkretizovat lokality, kde je umisťujeme. Fotopasti bývají předmětem krádeží a my bychom o ně neradi přišli. Mohu jen prozradit, že je často instalujeme u vodotečí, protože se pravidelně věnujeme životu zvířat okolo vod," podotkl Václav Hlaváč.
Ochranáři se před časem intenzivně zabývali životem nepůvodního invazního druhu, kterým je norek americký. Právě s jeho monitoringem jim velmi pomohly snímací přístroje. „Získali jsme veliké množství záběrů, mnohé z nich jsou opravdu unikátní. Norek americký je u nás druh nepůvodní a nežádoucí. Nicméně je potřeba se o jeho životě co nejvíce dozvědět. Údajů máme spoustu, a to také díky tomu, že se nám podařilo jednu samici označit vysílačkou a ona nás dovedla k mláďatům. Tam jsme pak nainstalovali fotopasti," popsal sledování Václav Hlaváč.
Díky fotografiím a videím ochranáři mimo jiné zjistili, že se samec norka amerického na výchově mláďat vůbec nepodílí. „U nory s mláďaty se samec vůbec neobjevoval, byla tam pouze samice. Na videích je dobře vidět i kořist, kterou přinášela, takže máme konkrétní informace o jejich potravním spektru," přiblížil Hlaváč.
Ochranáři vlastní sedm fotopastí, které pracují dvěma způsoby. „Buď reagují na pohyb nebo mají infračidlo, které kameru spustí okamžitě poté, kdy se v jejím zorném poli objeví teplejší předmět," objasnil Václav Hlaváč.
Fotopasti jsou schopné zachytit objekt buď na fotografii nebo na video. „Pokud jde o video, pak je důležitá kapacita paměťové karty. Fotografií se na kartu vejde podstatně více," vysvětlil vedoucí správy Václav Hlaváč.
Mezi unikátní snímky, které se ochranářům podařilo získat, patří například video zobrazující noční setkání bobra s vydrou. „To je opravdu jedinečné, což byl také důvod, proč jsme ho zveřejnili i na našich webových stránkách. Chtěli jsme se s veřejností o tento netradiční zážitek podělit. Prezentujeme takto i další videa a fotografie, které se nám podařilo prostřednictvím kamer získat," vyjádřil se Václav Hlaváč.
S nápadem využít služeb fotopastí přišli ochranáři také v době, kdy byly z Pasecké skály odcizeny neznámým pachatelem vodicí řetězy. „Přemýšleli jsme o tom, chtěli jsme toho, kdo je vzal, chytit při činu. Nakonec jsme to ale nezrealizovali, protože ukradené věci byly nalezeny. Kdyby se tak ale nestalo, tak bychom to zkusili," řekl Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.