„Věž kostela znovu pro zájemce otevřeme první sobotu v červenci. Je to letos podruhé. Naposledy to pak bude v neděli 31. srpna," prozradil historik Miloslav Lopaur.

Pro návštěvníky je připraven informační panel, z něhož se mohou dozvědět podrobnosti z minulosti dané lokality, a chybět nebudou ani historické pohledy z věže.

Nejvíce informací ovšem příchozí načerpají díky komentované prohlídce. „Dozvědí se základní informace. Jak je věž vysoká, kolik má schodů, co v ní bylo a je. Jaké jsou tam zvony, který z nich je nejstarší, historky týkající se obyvatel věže a další," vyjádřil se Miloslav Lopaur.

Věž kostela svatého Prokopa a její obyvatele potkaly v minulosti nejrůznější osudy. „Zdejšího zvoníka například zasáhl blesk ve chvíli, kdy zvonil. Zvoník zásah přežil, ale přišel o část paty," připomněl jeden z tradovaných příběhů historik.

V kostelní věži ale nebydleli pouze lidé, velmi často ji v minulosti obývala rovněž zvířata. „Asi tak ve středu věže býval kozí chlívek, kozy ve věži běžně bývaly," potvrdil Miloslav Lopaur.

Pravidelnými obyvateli věže svatého Prokopa, stejně jako jiných podobných staveb, bývali věžníci. Ten poslední, co tam bydlel, se netěšil právě nejlepší pověsti. „Pořád se hádal, k soudu ho vozili na trakaři. Hádal se i se zaměstnavateli. Byl tkalcem, a když mu jednou nezaplatili, vzal lejno a pomaloval jím dům faktora," dodal s úsměvem Lopaur.

Tuto a další historky spojené s třiapadesát metrů vysokou věží „u Prokopa" si budou moci vyslechnout místní i návštěvníci města, kteří se ke žďárskému kostelu vypraví v sobotu 5. července. Věž bude otevřena od 9 do 20 hodin, a prohlídky, zhruba pětadvacetiminutové, jsou zdarma.