„Máme obavy, že pokud stavbu jednou povolí, už není cesty zpět. Jakmile se začne investovat a provoz se spustí, už to nebude nikoho zajímat a nebudeme mít žádné možnosti, jak to ovlivnit," píše se mimo jiné v petici.
Do konce týdne
Strach některých Velkomeziříčských v lokalitě u starého nádraží vyvolává podle autora petice Josefa Beneše nejenom zápach, který by vítr do čtvrti zanášel. „V potaz je nutné brát i vyšší koncentraci dopravy a s tím související hluk a prašnost. Nemluvě o tom, že bioplynová stanice by stála v blízkosti vstupu do chráněné oblasti Balinské údolí," vypočítal další z důvodů, proč stavbě zabránit, Josef Beneš.
Neméně důležitým faktorem je podle Beneše také to, že by docházelo v regionu k erozi zemědělské půdy vlivem zvýšeného pěstování monokultur. „Proč ničit zemědělství na Vysočině, když je jedním z mála krajů v zemi, kde ještě jakžtakž funguje. Když zakázali solární elektrárny, vrhli se podnikatelé na bioplynky," tvrdí Beneš.
Petiční archy jsou umístěny na nástěnkách v domech v ulici Třebíčské nebo například Bezručově.
Sousedka Josefa Beneše obcházela majitele bytových jednotek v uvedené části sídla. Prozatím se svým podpisem proti výstavbě vyjádřilo 210 lidí. V průběhu tohoto týdne chtějí petenti aktivitu uzavřít a archy předat zástupcům radnice.
„V případě, že nám petice bude předána, musíme se jí zabývat," řekl místostarosta Josef Komínek. „Podotýkám, že dotčený pozemek je soukromého vlastníka, v katastrálním území města se pouze nachází," dodal Komínek. V současné době se čeká na stavební povolení, které by mělo být podle slov velkomeziříčského Komínka vyřízeno během jednoho týdne.
Levnější teplo
Provozovatel, společnost BC Energy Sloup, radnici nabídl vybudování teplovodu a dodávání tepla za 150 korun za gigajoule po dobu dvaceti let. Město si navíc vyjednalo dotaci na sport a kulturu, a to 6,5 milionu korun za dvacet let.