„Na Klafaru stavím domek, když jsem kupoval pozemek od prodávající firmy, ukazovali mi, jak to bude ve spodní části úvozu do budoucna vypadat. Počítalo se s dalšími rodinnými domky, ne bytovými domy," vysvětluje důvod námitky Jiří Hemza.

Třicet podpisů

Pod žádost, kterou podle jeho slov sepisovali na poslední chvíli, chtěli ji radnici předat do konce roku 2012, se podepsalo třicet osob z ulic Povoznické a Kupecké, jichž se záležitost dotýká. Hemza dále řekl, že se o změnách dozvěděl v loňském posledním výtisku městských novin.

„V rámci prvního záměru tam mělo stát osm až deset propojených rodinných buněk, nyní se jedná o pět třípatrových domů s 54 bytovými jednotkami pro více než sto lidí. Se sousedy jsme se tedy rozhodli společně podniknout kroky, abychom dosáhli toho, co nám bylo deklarováno. Bytové domy mohou postavit v ulicích, kde už podobné objekty stojí," podotkl Hemza.

Nyní čekají na odezvu z městského úřadu. „Žádost je první krok. Chceme bojovat dál, třeba i prostřednictvím petice," dodal ještě žadatel.

Podle vyjádření žďárské starostky Dagmar Zvěřinové je plánovaná výstavba v souladu se schválenými dokumenty. Vzhledem k tomu, že obyvatelé mají podle jejích slov pocit, že bytové domy nejsou to pravé, budou jejich připomínku řešit na schůzce vedoucí odboru, popřípadě obou místostarostů se zástupci petentů a investorem.

„Investor ale nic neporušil, vycházel z usnesení města, takže těžko rozhodnout. V případě, že bychom zasedli, nevydáme určitě stanovisko z měsíce na měsíc. Ovšem je docela možné, že dojde k nějakému mírnějšímu kompromisu," připustila Zvěřinová.

„Připomínám, že každý, kdo šel do této lokality s úmyslem stavět, musel počítat s tím, že Klafar je hlavní bytová zóna města. Posledních deset let se tam staví, a další desítky let se ještě stavět bude," nechal se slyšet první žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

To, že vizualizace daného území nad řekou Sázavou vypadala v roce 2008, tedy v době, kdy lidé kupovali stavební pozemky v ulici Kupecká a K Milířům, skutečně úplně jinak, připustil druhý místostarosta Žďáru nad Sázavou Ladislav Bárta. Potvrdil, že tam měly být vystavěny pouze samé rodinné domky.

Mezitím se změnou územního plánu objevila možnost, že v této části Klafaru může stát rovněž rezidenční bydlení obytný soubor asi padesáti bytů. „Nechci říkat, že je to základní chyba, nicméně projednávaný územní plán byl k dispozici na webových stránkách města Žďáru i jinde," vyjádřil se Ladislav Bárta.

Zároveň dále sdělil, že nastalá situace by pro město měla být poučením do budoucna, aby v případě jakýchkoliv změn územního plánu zastavěného území lidi o záměru informovali, aby byli s to případně podat nějakou tu námitku.

Podle slov Ireny Škodové, vedoucí městského odboru rozvoje a územního plánování, se na Klafaru pro letošní rok připravují další parcely pro rodinné domy. Město počítá s výstavbou ulice rovnoběžné s ulicí Sázavskou s pozemky pro čtyřiadvacet rodinných domků.