„V průběhu tohoto týdne by pak měla být zahájena samotná rekonstrukce. Veškeré práce zatím probíhají podle plánu,“ ujistila Michaela Kokojanová, kastelánka památky. Na obnovu svatostánku se římskokatolické farnosti, jíž stát vrátil stavbu před přibližně čtyřmi lety, povedlo získat evropskou dotaci, a to ve výši zhruba 42,7 milionu korun. Díky ní dojde v následujících letech k obnově nejen exteriéru, ale i interiéru kostela a jeho nejbližšího okolí.

Letos se bude pracovat právě ve východní části stavby, příští rok by měl být dokončen zbytek na západě. V plánu je nejen restaurování vnějších omítek, ale i restaurátorská výměna oken viditelných v nejvyšší partii kostela. Pracovat se bude rovněž v interiéru – vnitřek památky čeká restaurování omítek, doplnění původní povrchové plastické výzdoby a obnova mimořádně cenného mobiliáře kostela, mimo jiné oltářů, včetně toho hlavního.

Opravy svatostánku budou pokračovat i v následujících letech. Uskutečnit se má například restaurátorská rekonstrukce původního vzhledu podlahy kostela. Po skončení hlavních stavebních prací pak budou ještě upraveny pěšinky mezi ambitem a samotným kostelem, a loučka pro poutníky uvnitř areálu. Turisty v současné době rekonstrukční práce nijak neomezují. „Návštěvníky provádíme podle běžné provozní doby, tedy denně od devíti do sedmnácti hodin. Dokonce už je na svém místě i pokladna, která musela být přesunuta kvůli restaurování dveří,“ podotkla Michaela Kokojanová. Dvoje dveře jsou již podle ní obnovené, následovat bude restaurování dalších dvou kusů.

Lešení o víkendu překvapilo některé turisty. „Ani jsem nevěděla, že se Zelená hora opravuje. Přijeli jsme na Dny otevřených zahrad a z dálky jsme si všimli lešení. Tak jsme zajeli i sem, podívat se, co se tu děje. Sice kostel teď není tak fotogenický, ale omítky už jsou v hodně špatném stavu. Oprava je tedy určitě potřeba a vypadat to pak bude mnohem lépe,“ nechala se slyšet Kristýna Janebová z Brna.

Hraběnka Thamara Kinská provedla návštěvníky po zahradách na Zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou.
Po roce se opět otevřely soukromé zahrady zámku Kinských ve Žďáře