Stříbrná plaketa je udělována těm, kteří absolvovali dvě desítky bezplatných odběrů, zlatá pak lidem, již krev darovali již čtyřicetkrát. Obě tato ocenění se ve Žďáře předávají dvakrát do roka. Úterní slavnost měla sváteční nádech i díky blížícímu se počátku adventu.

„Velmi ráda zrovna v předvánočním čase chodím právě sem, do těchto krásných prostor, abych zde mohla poděkovat přítomným dárcům za skutečně nejdražší dar, který vůbec člověk člověku může dát. Neboť je to dar, který může zmírnit chorobu nebo dokonce zachránit život. A dárci tak navíc činí nezištně, a o to je jejich dar cennější,“ vyslovila se Vlasta Musilová, primářka Oddělení klinických laboratoří a transfúzní služby Nemocnice v Novém Městě na Moravě. Ta zároveň pochválila spolupráci s dárci krve na Žďársku, kteří nejenže krev chodí pravidelně dávat, ale reagují pohotově a ochotně i na telefonáty v případě akutní potřeby.

„Naštěstí základna pravidelných dárců krve je u nás v regionu poměrně stabilní, nemusíme dělat nějaké velké nábory,“ vyjádřila se Irena Polednová, ředitelka žďárského OS ČČK.

Stříbrné medaile byly tentokrát připraveny pro čtyřiadvacet osob, zlaté pak pro čtrnáct zasloužilých dárců.
Jedním z oceněných byl i Jan Polnický z Nové Vsi u Nového Města na Moravě. „Poprvé jsem daroval krev někdy před čtyřiadvaceti lety na vojně v Jihlavě. Od té doby dávám vždy v novoměstské nemocnici. Jsem rád, že mohu někomu pomoci. Třeba zas někdy jindy budu potřebovat pomoc já sám,“ nechal se slyšet Jan Polnický. Mezi oceněnými zlatou medailí byl například i žďárský místostarosta Josef Klement.

Vyšším oceněním jsou pak ještě Zlaté kříže ČČK třetího až prvního stupně, které dostávají ti, kteří si nechali odebrat krev osmdesátkrát, sto dvacetkrát a sto šedesátkrát. „Rekordmanem je u nás Josef Roušar, držitel Zlatého kříže ČČK. Ten daroval krev již sto šedesátkrát,“ dodala Irena Polednová.