Právě tuto sobotu se chystají posbírat železné harampádí z půd a sklepů hasiči z Fryšavy pod Žákovou horou. „Kdo z místních doma něco najde, nechá to u silnice. Ráno se pak sejdeme, chodívá nás tak deset patnáct. Domluvíme si odvoz traktorem a šrot svážíme za budovu starého obecního úřadu. Pak se to najednou odveze,“ popsal „železnou sobotu“ ve Fryšavě starosta sboru místních dobrovolných hasičů Radek Veselský.

Práce jim zabere celé dopoledne. „Dědina je dlouhá, než ji celou objedeme, tak je rázem poledne,“ řekl Radek Veselský.
Peníze vydělané na sběru železného šrotu investují hasiči do kulturních a společenských akcí. „Uděláme pro děti zábavné odpoledne nebo zorganizujeme zájezd,“ potvrdil Radek Veselský.

Ve stejný den jako ve Fryšavě se sběr železného šrotu uskuteční také ve Žďáře nad Sázavou. „Ráno začínáme. Sbíráme u zámku, na Vysočanech a na Vodojemu,“ upřesnil oblasti, na něž se hasiči zaměří, starosta sboru „zámeckých hasičů“ Marek Entlicher.

Ne vždy si ale připravený železný šrot odvezou hasiči. Někdy na místě, kde byla den předtím připravená hromada k odvezení, najdou jen prázdný chodník. „Občas se setkáme s tím, že nám šrot někdo odcizí. Například předminulý rok jsme potkali dodávku, jejíž osádka už všechno naložila před námi,“ posteskl si Marek Entlicher.

Lidé ze Žďáru si sběr pod taktovkou místních hasičů pochvalují. „Potřebovali jsme se zbavit starého těžkého mandlu, který zbyl ve sklepě po předchozích nájemnících. Hasiči ho ochotně vynesli a odvezli. Jelikož nebyl kovový celý, tak si ho pak i sami rozebrali. A my jsme s tím neměli vůbec žádnou práci,“ prohlásila Iveta Vencálková ze Žďáru nad Sázavou.
„Rádi lidem pomůžeme. V místech, kde sběr probíhá, roznášíme předem letáky s kontakty. Na ně se nám může kdokoliv ozvat pro případ, že mají doma něco objemnějšího, co nejsou sami schopni vynést,“ potvrdil Marek Entlicher.

Přestože hasiči sbírají železný šrot ve městě, sem tam se ve starém železe nachystaném na odvoz najde něco, co by mělo patřit spíše na vesnici. „Občas se tam překvapivě najdou nějaké staré zemědělské stroje,“ poznamenal Marek Entlicher.

Ve Fryšavě i ve Žďáře se železný šrot sbírá tuto sobotu. Naopak ve Sněžném už mají členové místního hasičského sboru sesbíráno. „Pro nás to znamená slušný výdělek. Letos toho bylo asi šedesát metráků nákladu. Cena ve sběrnách se momentálně pohybuje okolo čtyř korun za kilogram, což je poměrně slušné,“ pochválil letošní výdělek velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Sněžné Petr Veselský.

I ve Sněžném lidé k silnici nanosí ze dvorů, půd, stodol a sklepů kde co. „Jednou se nám stalo, že jsme mezi ostatním železem našli kompletní rytířské brnění. To nám ale bylo líto vyhodit, tak jsme si ho jako raritu uložili do garáže hasičské zbrojnice,“ usmál se Petr Veselský.

Staré železo na chodníky před domy chystají hasičům i lidé v Rokytně. „Sběr šrotu děláme každý druhý rok už patnáct let. Ale dalo by se říct, že ho hasiči odváželi už před třiceti lety, ne ovšem pravidelně. Lidem to dáváme dopředu vědět, oni nám pokaždé něco připraví. Ne vždy je však na hromadách jen železný šrot, kolikrát tam je i to, co do železa nepatří,“ konstatoval jednatel Sboru dobrovolných hasičů Rokytno Miroslav Lukeš.