Vítězem v kategorii rekonstrukcí staveb občanské vybavenosti se stalo „zámecké“ Muzeum nové generace, a to za harmonické spojení budovy bývalého zámeckého pivovaru a moderní expozice.

Pěší trasy kolem barokního mostu včetně parkoviště za celkem třináct milionů korun bez daně nechala vybudovat žďárská radnice. „Jsme rádi, že se pěší trasy kolem mostu povedlo realizovat, stejně jako máme radost, že i další cena, Muzeu nové generace, se dostala také do Žďáru. Ta lokalita je hodně navštěvovaná, kromě baziliky, Muzea nové generace a školy v zámku tudy chodí lidé také ke kostelu na Zelené hoře. V současné době je už rovněž důstojným přístupem do města. Okolí zámku v předchozích letech prošlo velkou změnou, což je lidmi vnímáno velmi pozitivně,“ uvedl žďárský místostarosta Josef Klement. Doplnil, že při výstavbě pěších tras bylo nejnáročnější sladit zájmy vlastníků tamních pozemků, navíc v památkově chráněném pásmu.

Ilustrační foto.
VIDEO: Kriminalisté zadrželi dealera drog

Problémy zpočátku přineslo rozšíření parkoviště před zámkem. „Byly tam velké potíže s únosností půdy, neboť je to lokalita bývalého rybníka, ale nakonec jsme to zvládli, a například samotná stavba lávek byla pro nás velice zajímavá,“ poznamenal jednatel společnosti Gremis, která stavbu prováděla, Miroslav Štola.

Kromě dvou žďárských staveb se ocenění dočkaly ještě další dvě na území žďárského okresu. „Stavbou roku byla vyhlášena pyramida – objekt pro meditaci a relaxaci v Bohdalově,“ sdělila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Pyramida zvítězila v kategorii novostaveb občanské vybavenosti, a to za tesařské provedení dřevostavby a citlivé zasazení do krajiny, a rovněž obdržela cenu veřejnosti. Čestné uznání mezi novostavbami občanské vybavenosti získalo zázemí a šatny fotbalového stadionu ve Velkém Meziříčí.

Huť v areálu hotelu 
U Hrocha je zaměřená na glass turistiku.
Na škrdlovickém festivalu zahraje cimbálovka i „potížisté s ukulele“