„Ke konci roku 2019 byla dokončena stavební úprava statku číslo 2 v Krátké, který je budoucím Domem přírody Žďárských vrchů. 17. ledna tohoto roku proběhla kolaudace, a nyní nás čeká vybavení nábytkem a hlavně zařízení expozic. Kompletní dům přírody má rozpočet dvaatřicet milionů korun,“ informovala Marie Sára Rajnošková z Chaloupek. Tato nezisková organizace bude spolu s Českým svazem ochránců přírody Kněžice provozovatelem připravovaného návštěvnického střediska, jež je stoprocentně zaplaceno z evropských peněz.

Se stavbou se začalo v prosinci roku 2018. Do nového domu přírody veřejnost poprvé vstoupí někdy v létě. „Optimistický odhad je červen 2020, ten méně optimistický srpen stejného roku,“ podotkla Rajnošková.

Připravovaná expozice bude rozdělena do tří částí. „V té první budou představeny Žďárské vrchy před příchodem člověka. V druhé části je prostor věnován vývoji krajiny, tak jak ji člověk od 13. do 20. století svojí činností ovlivňoval a měnil. Součástí bude také horácký statek. V poslední expoziční části budou představeny některé příběhy přírody Žďárských vrchů,“ informovala Marie Sára Rajnošková.

Nechybí ani 3D kino

V moderním návštěvnickém středisku nebude chybět ani multifunkční sál s 3D kinem, v současné době se právě pro tuto příležitost dokončuje film představující Chráněnou krajinnou oblast Žďárské vrchy. „V budově jsou také připraveny dvě pracovny pro výukové programy věnované přírodě a krajině Žďárských vrchů. Některé programy jsou již připraveny, další se chystají v návaznosti na expozici,“ doplnila Rajnošková.

Změnu doznalo také okolí bývalého statku. „Na podzim byla provedena úprava zahrady a vysázení malého ovocného sadu se starými odrůdami,“ uvedla Marie Sára Rajnošková.

„Součástí domu přírody je i opravená stodola u rychty číslo 12, která bude sloužit pro dočasné výstavy. Ke stodole je přistaven objekt veřejných záchodů,“ dodala.