„Ke konci roku 2019 byla dokončena stavební úprava statku číslo 2 v Krátké, který je budoucím Domem přírody Žďárských vrchů. 17. ledna tohoto roku proběhla kolaudace, a nyní nás čeká vybavení nábytkem a hlavně zařízení expozic. Kompletní dům přírody má rozpočet dvaatřicet milionů korun,“ informovala Marie Sára Rajnošková z Chaloupek. Tato nezisková organizace bude spolu s Českým svazem ochránců přírody Kněžice provozovatelem připravovaného návštěvnického střediska, jež je stoprocentně zaplaceno z evropských peněz.

Se stavbou se začalo v prosinci roku 2018. Do nového domu přírody veřejnost poprvé vstoupí někdy v létě. „Optimistický odhad je červen 2020, ten méně optimistický srpen stejného roku,“ podotkla Rajnošková.

Vichřice Sabine poškodila dne 10. února 2020 několik střech v Rohozné na Jihlavsku.
VIDEO: Orkán na Vysočině? Zvedl se velký vítr a ze střechy začaly létat tašky

Připravovaná expozice bude rozdělena do tří částí. „V té první budou představeny Žďárské vrchy před příchodem člověka. V druhé části je prostor věnován vývoji krajiny, tak jak ji člověk od 13. do 20. století svojí činností ovlivňoval a měnil. Součástí bude také horácký statek. V poslední expoziční části budou představeny některé příběhy přírody Žďárských vrchů,“ informovala Marie Sára Rajnošková.

Nechybí ani 3D kino

V moderním návštěvnickém středisku nebude chybět ani multifunkční sál s 3D kinem, v současné době se právě pro tuto příležitost dokončuje film představující Chráněnou krajinnou oblast Žďárské vrchy. „V budově jsou také připraveny dvě pracovny pro výukové programy věnované přírodě a krajině Žďárských vrchů. Některé programy jsou již připraveny, další se chystají v návaznosti na expozici,“ doplnila Rajnošková.

Hasiči ze Žďárska mají široké spektrum aktivit.
Největší členská základna dobrovolných hasičů je na Žďársku

Změnu doznalo také okolí bývalého statku. „Na podzim byla provedena úprava zahrady a vysázení malého ovocného sadu se starými odrůdami,“ uvedla Marie Sára Rajnošková.

„Součástí domu přírody je i opravená stodola u rychty číslo 12, která bude sloužit pro dočasné výstavy. Ke stodole je přistaven objekt veřejných záchodů,“ dodala.