„Kufrování je velmi starý pojem, který však nemá nic společného s hranatým zavazadlem – symbolem dalekých cest. Ten kdo zakufruje, prostě zabloudí. Termín vznikl kdysi dávno, když Český rozhlas vysílal relace pro mládež Kufrování s Dominem, což bylo takové promo orientačnímu běhu. Termín se ujal a tak si lidé mohou pravidelně zakufrovat s ekocentrem Chaloupky, které je každoročním pořadatelem orientačních běhů na sklonku roku hned na třech místech,“ nastínil Jan Uher z Chaloupek.

Ve čtvrtek 27. prosince se akce konala v Nové Brtnici, v sobotu 29. prosince pak v Novém Městě na Moravě. A kufrování tam jako obvykle přilákalo množství nadšenců. Mezi nimi nechyběli nejen profesionální běžci, ale rovněž běžní „vycházkoví“ turisté nebo rodiny s malými dětmi. Kratší trasu, jež čítala 2,7 kilometru, brázdily často i kočárky.

„Na akci nás loni poprvé vytáhli známí z Nového Města. To jsme ještě měli kočárek s miminkem, letos už jde malý částečně po svých, i když ho místy ještě poponášíme. Je to skvělá příležitost podívat se na místa, kam člověk normálně nezavítá, a také se vypravit ven, i když třeba není úplně ideální počasí,“ nechala se slyšet Veronika ze Žďáru nad Sázavou.

Na kratší trase čekalo putující celkem devět stanovišť, která museli nalézt pomocí mapy; případně bylo možné si vypůjčit i buzolu. Na kontrolních bodech potom nalezli účastníci speciální kleštičky, jimiž si proštípli přislušné políčko závodnické kartičky. Delší trasa, která měla 3,6 kilometru, pak zavedla poutníky na celkem dvanáct stanovišť v Novém Městě a jeho nejbližším okolí.

V cíli, který byl stejně jako start umístěn v novoměstském Horáckém muzeu, čekalo na znavené běžce i chodce občerstvení. Zavítat mohli take na prohlídku expozic muzea. „Celkem se zúčastnilo 142 lidí,“ vyčíslila za organizátory Marie Rajnošková z Chaloupek.

Letos poslední kufrovací akce se koná 30. prosince v Krátké na Novoměststku. Zájemci mohou dorazit ke staré rychtě - číslo popisné dvanáct, mezi desátou a čtrnáctou hodinou.