„Pozvali jsme si jednoho z nejlepších českých výčepních Jakuba Šrubaře, aby nám ukázal, jak správně čepovat pivo,“ vyjádřil se spolumajitel Hotelu Rokytno Martin Kučera.

Pravidelným návštěvníkům i hostům, kteří přišli pouze na tuto akci, poskytl pozvaný odborník množství nových informací. „Přijel jsem ukázat místním, že pivo z jednoho sudu může chutnat pokaždé jinak. Záleží na tom, jak ho výčepní načepuje i také do jaké sklenice. Pivovar pivo vaří, ale teprve hospodský ho dělá,“ připomenul starou známou pravdu Jakub Šrubař.

Mistr výčepní vysvětlil, že pivní sklenice musí být před naplněním dokonale čistá, zchlazená a mokrá. Pivo se má podle něj nalévat po skle přes pěnu. Ukázal celkem pět druhů čepování piva. „Při každém z nich pivo vypadá i chutná jinak,“ poznamenal Jakub Šrubař.

V Čechách i na Moravě oblíbený hořký mok si mohou lidé objednat například coby takzvané mlíko, což je v podstatě půllitr naplněný hustou pivní pěnou. „Je mírně nasládlá, krémová. V nejlepších pivnicích, kde je o pivo náležitě postaráno, jsou schopni mlíko na požádání načepovat,“ podotkl mistr výčepní.

Dalším druhem je čepování na čochtana. „Je to pravý opak mlíka. Takto načepované pivo je úplně bez pěny a má v sobě největší obsah přirozeného kysličníku, který v pivu vzniká kvašením. Jde o velmi osvěžující, řízné pivo, byť na první pohled nevypadá hezky, někdo by ho mohl pokládat za zvětralé. Ale opak je pravdou,“ popsal Jakub Šrubař.

Mezi, podle mínění odborníků, nejhezčí styly točení piva patří takzvaný šnyt. „Jde o degustační pivo. Točí se na jeden zátah a znalec si ho dává namísto malého piva. Má větší vrstvu pěny, která pivo déle chrání. A má jemnější říz,“ potvrdil Jakub Šrubař.

Krémovou pěnu tři až čtyři centimetry vysokou musí mít zase pivo točené takzvaně na hladinku. „Je to taky krásně řízné pivo,“ poznamenal mistr výčepní.

Posledním způsobem točení piva, který odborník návštěvníkům rokytenského restauračního zařízení také ukázal, je čepování na tvrdou pěnu. „Spousta hospodských neumí používat pípu správně a vytvořit dostatečný pěnový základ před tím, než pustí samotné pivo. Pouští to často z výšky a tím pivo rozbijí. To je špatně,“ popsal jeden z nejběžnějších prohřešků hospodských Jakub Šrubař.

Třešničkou na dortu pak byla možnost načepovat si osobně své vlastní pivo. „To se mi líbilo, myslím, že mi to docela šlo. Půjčil jsem si od pana výčepního jeho zástěru a s tou mi to šlo ještě líp,“ usmál se jeden z účastníků školy čepování piva František Ondráček.