„Okolo je krásná příroda, panely slibují nenáročnou trasu a žádné cyklisty, takže kdo se jde podívat na Zelenou horu nebo do zámku, stezku si většinou také projde. Nechtěla bych ale být v kůži vozíčkáře, který se teď tudy pustí. Na podzim jsem na stezku po asi dvou letech vyrazila s kočárkem, který jsem nakonec přes vytrhaná prkna musela přenést. Netuším, jak by si tam poradil sám vozíčkář, protože i otočit se na úzkém chodníčku není jednoduché,“ vyjádřila se Hana Skalníková ze Žďáru nad Sázavou.

Naučnou stezku město otevřelo začátkem dubna 2011, ale vybudována byla za pomoci evropské dotace již v předchozím roce. Dřevěné chodníky vedoucí nad silně podmáčeným terénem však dlouhou životnost nevykázaly – městský úřad nejnutnější opravy závad, jež nejčastěji hlásí obyvatelé, provádí už minimálně tři roky. Tu se na trase o délce 2,6 kilometru s pěti zastaveními a dvěma odpočinkovými místy vymění uhnilá prkna, tam zase prasklý kus dřevěného zábradlí. To by se v letošním roce mělo změnit, finance na opravu jsou zakomponovány ve žďárském rozpočtu. „180 tisíc korun – údržba zejména dřevěných prvků stezky kolem Konventského rybníka,“ stojí mezi výdaji na tělovýchovu a zájmovou činnost.

Zejména v létě frekventovaná naučná stezka se krátce po svém zprovoznění dočkala i ocenění - získala druhé místo v kategorii staveb určených pro sport a volný čas a zároveň i čestné uznání v soutěži Stavba Vysočiny 2010.