Program připravili pořadatelé z části ve formě workshopů. Samotný Juračka byl s akcí spokojený. „Na táboře se mi líbilo. Vybral jsem si workshop raketového modelářství,“ podotkl Jan Juračka. Věnoval se tam stavbě modelů raket. Získal tak teoretické znalosti o jejich fungování, aby dokázal například pochopit, jak létají nebo jak je ovládat. V další fázi pak mohl s ostatními účastníky změřit síly v mezinárodní soutěži v pouštění těchto modelů. Vedl je při tom mnohonásobný mistr světa v raketovém modelářství Vladimir Meňšikov.

Juračku zaujala i možnost si s kosmonauty přímo popovídat. Organizátoři akce totiž připravili jako vrchol programu s pomocí ruské korporace pro vesmírnou činnost Roskosmos videokonferenci s ruskými kosmonauty Olegem Artěmjevem a Sergejem Prokopjevem na mezinárodní vesmírné stanici. Ti tak v pátek odpovídali na dotazy účastníků. Na řadu se dostal i Juračka, kterého zajímalo, jestli kosmonautům nechybí gravitace. „Každý člověk, který se vydá do vesmíru, má svou vlastní dobu, kterou potřebuje na adaptaci. Je to zhruba jeden den až týden. Během této doby pociťuje určité nepohodlí a až pak si začíná plně vychutnávat stav beztíže a to, že může dělat věci, které by na Zemi nemohl,“ vysvětlil Prokopjev.

I přes výhody se při tom nedá říct, že by se pobyt v těchto nezvyklých podmínkách neprojevil na jejich fyzickém stavu. „Nepřítomnost gravitace oslabuje svaly a kosti, které jsou křehčí, a to nutí kosmonauty denně asi dva a půl hodiny sportovat,“ dodal Prokopjev. Další příležitostí byla beseda s kosmonautem Sergejem Avdějevem. „Do roku 2005 držel světový rekord v délce pobytu ve vesmíru 747 dnů, “ informovala mluvčí projektu Zuzana Sommerová.

Účastnící si také například mohli vyrobit indikátor stavu beztíže. „Používají ho kosmonauti, aby poznali, kdy na jejich pohyby nebude mít vliv zemská gravitace,“ sdělila Sommerová.

Děti také trávily čas sportovními aktivitami a poznávacími cestami v Liberci a po regionu. „Vypravily se k Mumlavským vodopádům, dobyly Ještěd, poznaly historii hradu Grabštejn a seznámili se s různými fyzikálními jevy v moderním science centru iQLANDIA,“ dodala Sommerová. Loučení s touto výjimečnou událostí nebylo pro účastníky jednoduché. „Pokud nebudou časové překážky a tábor se uskuteční, určitě bych jel rád i příští rok,“ připustil v souvislosti s tím Juračka.

Školu zorganizovali jako součást širšího česko-ruského projektu Vesmír nás spojuje pod záštitou prezidenta Zemana i ruského velvyslance Zmejevského.

Jakub Dostál