„Je to tím, že roste na extrémním stanovišti. Nesvědčí mu vydlážděná plocha, která způsobuje přehřívání toho místa. Proto jsem navrhl záchrannou akci,“ uvedl správce městské zeleně v Novém Městě na Moravě Zdeněk Krejčí.

Oblíbenému novoměstskému vánočnímu stromu se letos dostane nevšední péče. „Rozšíří se jeho kořenový prostor, tím pádem dojde k většímu přísunu vzduchu a vody,“ vysvětlil Zdeněk Krejčí.

Záchranná akce s sebou přinese i krátkodobý zásah do povrchu Vratislavova náměstí. Žulové kostky totiž budou muset být rozebrány, aby bylo možné dostat se až ke kořenovému systému stromu. „Poté se zvětší průměr kořenového prostoru a vymění se substrát. Povrch se pak zamulčuje, tím se zamezí zvýšenému odparu a naopak to napomůže většímu přísunu srážkové vody. Po zásahu se žulové kostky vrátí na své místo, charakter náměstí se nezmění, opět bude povrch tvořit žulová dlažba a kamenné obrubníky,“ potvrdil správce městské zeleně.

„Plánujeme také aplikaci podpůrných hub, které dodají stromu živiny,“ doplnil Zdeněk Krejčí.

Novoměstští jsou na „svůj“ vánoční strom náležitě pyšní. Rok co rok jej před začátkem adventu svátečně vyzdobí a stálezelená dřevina je jim pak po několik týdnů připomínkou svátků klidu a pohody. „Mám novoměstský vánoční strom velmi ráda, mám k němu doslova citový vztah. Nedovedu si představit, že by město každý rok přivezlo před Vánocemi na náměstí pokaždé jiný jehličnan, to už by asi nebylo ono,“ poznamenala Šárka Fialová z Nového Města na Moravě.

„Vánoční strom už několik let prosychá a není na tom úplně dobře. Potěšilo mě, že je šance na záchranu, a budu velmi rád, jestli se to podaří,“ nechal se slyšet novoměstský starosta Michal Šmarda.