„10. ledna bude u příležitosti prvního výročí od úmrtí Jiřího Bradyho a pětasedmdesáti let od ukončení druhé světové války slavnostně otevřena ulice Bradyových mezi náměstími Vratislavovým a Palackého,“ potvrdil novoměstský starosta Michal Šmarda.

Součástí slavnostního otevření bude i bohatý doprovodný program. „Nebudou chybět pamětníci, kteří se s Jiřím Bradym znali. Plánujeme besedu o holocaustu, která se uskuteční v divadelním sále Základní umělecké školy Jana Štursy, a také kulturní a hudební vystoupení,“ prozradil novoměstský starosta.

Ulice začne domem Bradyových

Nová ulice zahrnuje pouze pár domovních čísel. Začínat bude symbolicky domem, který dříve vlastnila jedna ze dvou židovských rodin, jež v Novém Městě na Moravě žily – domem Bradyových. „Původně byla část domů v nové ulici součástí Vratislavova náměstí a další část součástí Palackého náměstí,“ vysvětlil Michal Šmarda.

„Týkat se to bude pouze šesti objektů,“ doplnil místostarosta Nového Města Stanislav Marek.

Jméno jediného člena novoměstské židovské rodiny, kterému se podařilo přežít holocaust, Jiřího Bradyho, se dostalo do povědomí lidí v celé České republice v souvislosti s nechvalně známou aférou, kdy mu Hrad odepřel řád Tomáše Garrigua Masaryka. Jiří Brady v roce 1949 po návratu z koncentračního tábora emigroval a od roku 1951 žil v Kanadě v Torontu. Do Nového Města na Moravě ale rád a často jezdil, měl tam také spoustu přátel a v roce 2009 mu bylo městem uděleno i čestné občanství.

Příběh dívky, která se nevrátila

Příběh rodiny Bradyových obletěl celý svět, a to hlavně zásluhou kanadské novinářky Karen Levine, která jejich těžké životní osudy vylíčila v knížce Hanin kufřík. Publikace nese výmluvný podtitul Příběh dívky, která se nevrátila.

Nové Město ale letos nepřipomene pouze osudy této židovské rodiny, ale i té druhé, jejíž život byl s městem nedílně spojen. „Před domy Bradyových a Skuteckých se letos objeví dlažební kostky opatřené mosazným štítkem se jmény místních židovských obětí 2. světové války,“ podotkl Michal Šmarda.