Jak se mění šedé, často nevzhledné a nevyužívané plochy ve městě v originální umělecká díla mohli zájemci sledovat již v pátek 8. června, výtvory se pak budou ještě dokončovat v průběhu víkendu.

Nový „kabát“ získaly mimo jiné tři trafostanice společnosti E.ON Distribuce – v ulici Zahradní, Okružní – horní a u centrálního parkoviště u tržnice. „Zařízení na distribuci elektrické energie jsou všude kolem nás, často je však ani nevnímáme. Rozhodli jsme se na ně upozorňovat atraktivní a netradiční formou, která navíc oživuje veřejný prostor, v němž společně žijeme,“ uvedla mluvčí společnosti E.ON Distribuce Martina Slavíková.

Nový vzhled dával trafostanici v Zahradní ulici žďárský umělec Michal Olšiak. Ten však nepracoval se spreji jako většina výtvarníků na festivalu. „Se štětcem jsem si jistější,“ podotkl Olšiak. Jeho výtvor potěší kolemjdoucí fantaskními motivy pampelišek ve vodě, malbou létající ryby, slonů, bizona nebo anděla.

Umělecké dílo zpestřilo také průchod z náměstí Republiky do ulice Husovy, kde tvořil spreji Lukáš Kladívko z Poděbrad. „S přípravou jsem začal již ve čtvrtek, kdy jsem si vše rozkreslil a propočítal, aby to pak ve finále sedlo tak, jak má. Následné přenesení na zeď je totiž dost časově náročné,“ vysvětlil Lukáš Kladívko.

Základní motiv měl podle svých slov již vymyšlený, detaily je pak zvyklý dolaďovat na místě podle toho, jak na něj okolí působí. Jeho výtvor je alegorií na podvozek staré lokomotivy. „Přijel jsem vlakem, tak mi to přišlo trefné,“ podotkl umělec. Zvelebování volných ploch ve městech jednoznačně podporuje. „Podobný projekt dělám už jedenáctým rokem v Poděbradech, jen je ještě obohacený o sochy. Je skvělé, že se něco takového pořádá i jinde. Město tím určitě ožije,“ dodal Lukáš Kladívko.

Další plochy, jež dostanou nový náboj díky streetartovému festivalu Zdi, jsou například na parkovišti za klubem Batyskaf nebo ve Wonkově ulici za sběrnými surovinami.