„Staráme se o něj víceméně všichni. Je v podstatě naším společným mazlíčkem. Chodíváme kontrolovat, jestli má dost cvrčků, jestli leze nebo se právě někde schovává a podobně,“ potvrdila mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Kateřina Machová.

Nalezenec ze žďárského supermarketu, který přicestoval na Vysočinu pravděpodobně s ovocem nebo zeleninou z východního Středozemí, dostal jméno Gečmen. Při své dlouhé cestě přišel naštěstí pouze o ocásek, ten mu ale dorostl během tří týdnů do téměř plné délky a dokonce i podobného zbarvení. „Zvířátko prospívá a už se taky dvakrát svlékalo. Většinou v období svlékání moc nežere, až jsme měli chvilkami strach, jestli mu něco není. Ale zdá se být v pohodě. Gečmen se hrozně rád se vyhřívá nad topením,“ popsala gekonovu největší zálibu Kateřina Machová.

Drobný a mrštný živočich přišel při svém cestování ze Středozemí o ocásek.
Ve žďárském supermarketu našli mezi zbožím gekona

Drobný živočich měří asi devět centimetrů. „Je to prcek, ale větší už ani nebude. Určen byl jako gekon egejský, sameček. Země původu je sporná, v supermarketu měli tehdy zrovna mandarinky nebo citrony z Řecka a pomeranče z Turecka. Druh jako takový se vyskytuje v Bulharsku, Řecku, Itálii, Turecku nebo Iránu,“ prozradila Kateřina Machová.

Jarní Žďárské vrchy.
Výšlap kolem Vojnova Městce láká na přírodní krásy i lidovou architekturu