„Rozhodli jsme se vysázet stromořadí mezi Sněžným a Líšeňským dvorem. Kolem cesty, která vede středem zceleného lánu. Chtěli jsme takto vytvořit nový krajinný prvek. A také úkryty pro zvěř,“ vysvětlil popud k sázení předseda Mysliveckého sdružení Sněžné Miloš Kučera.

K oživení staré cesty vybrali sněženští myslivci staré odrůdy ovocných stromů. „Jsou to dřeviny, které plodí později, v říjnu nebo v listopadu. Kolemjdoucí si budou moci ovoce utrhnout, protože alej je všem volně přístupná. Opadané ovoce pak bude krmivem pro zvěř,“ poznamenal Miloš Kučera.

Fascinujícím světem vědy dětské i dospělé návštěvníky provedlo fyzikální divadlo ÚdiF. A to prostřednictvím samoobslužných stanovišť, rukodělných dílen a komentovaných pokusů (na snímcích).
OBRAZEM: Dětem na festivalu Malý svět hořely ruce

Kromě ovocných stromů zasadili myslivci i pár lip. Ty našli své místo tam, kde se cesta kříží s jinou. „Pak jsme vybrali třešeň ptačí, ta poslouží zejména ptákům, aby měli v létě potravu. Navíc je to vyšší strom, který krásně kvete, takže bude na jaře působit jako výrazný estetický prvek,“ řekl Miloš Kučera. „Kromě toho také odstíní budoucí průmyslovou zónu ve Sněžném a stávající zástavbu,“ dodal předseda mysliveckého sdružení.

Vedle lip a třešní byly u cesty vysázeny ještě hrušně a jabloně. „Slivoně jsme vynechali, pro tuto lokalitu nejsou právě vhodné. Často se rozrůstají a navíc by nám je lidé asi brzy očesali a naložili je na slivovici,“ usmál se Miloš Kučera.

Nový předseda Okresního mysliveckého spolku Třebíč Tomáš Sedláček
Postavení myslivců není takové, jaké by si zasloužili, říká jejich šéf