„Účast opět předčila naše očekávání, každým rokem přichází víc a víc lidí. Letos jsme nachystali dvě stě osmdesát balíčků pro děti a stejně to nestačí, musíme nadílky ještě dodělávat. Roli hraje možná i počasí – nachumelilo, přimrzlo a je tu moc pěkná zimní atmosféra. Určitě je úžasné, že si k nám tolik návštěvníků našlo cestu,“ pochvaloval si Stanislav Šípek, velitel SDH Najdek.

Příchozí si v areálu památky občas připadali skutečně jako v pekle – čerty se to tam jen hemžilo. Ve speciální pekelné místnosti pak odvážnější děti plnily drobné úkoly, a pokud byly úspěšné, se slibem, že nebudou zlobit, obdržely drobný dárek. Od anděla s Mikulášem pak dostaly za písničku či básničku ještě balíček.

„Moc se nám tady líbí. Šestiletý syn byl hrdina, tvrdil, že se čertů nebojí, ale v tmavé místnosti, kde se octl čertisku doslova tváří v tvář, ho odvaha přešla. Jen tak tak ze sebe vykoktal Skákal pes přes oves. Ale čerti jsou hodní, když vidí, že se dítě bojí, tak to nepřehánějí,“ popsala se smíchem Lucie Holemářová ze Žďáru nad Sázavou.

Pekelníci návštěvníkům nabídli i mnohá další vystoupení. Nechybělo třeba přetahování lanem s dětmi nebo společné „čertovské“ tancování. Lidé si mohli prohlédnout také funkční hamr a zhlédnout práci kovářů. Na ohni si bylo možné opéct klobásku a k dispozici bylo i další občerstvení.

Památka Šlakhamr patřila akci Putování do pekla. Tu letos pořádal Sbor dobrovolných hasičů Najdek už potřetí. | Video: Deník/ Jana Nedělková

„Je tu opravdu výborná atmosféra, i když lidí na mě možná až moc. Každopádně klapání mlýnského kola, oheň v peci i v ohništi na dvoře, okolo sníh, les – člověk si připadá jako v pohádce,“ vyznal se Petr Kopřiva ze Žďáru nad Sázavou. Zároveň dodal, že o akci se dozvěděl jen náhodou od známých, kteří na ní již jednou byli a nemohli si ji vynachválit.

„Přípravy sice nějaký čas zaberou, ale jsme už sehraná parta lidí – hasiči i dobrovolníci včetně dětí. Všichni to dělají rádi, takže je to pro nás taková hezká práce. Výborně se nám navíc spolupracuje se zdejším správcem památky Alešem Wasserbauerem a jeho rodinou, a samozřejmě by vše nebylo možné bez toho, aby nám k pořádání této akce mlýn zapůjčilo Technické muzeum v Brně. Pokud to půjde, rádi bychom Putování do pekla zopakovali i příští rok,“ dodal za organizátory Stanislav Šípek.