Výstava, která se jmenuje Co přinese Ježíšek?, začala na Štěpána a potrvá jen do soboty 30. prosince. „Převažují dárky ze století minulého, v expozici jsou nejrůznější věci. Pochopitelně jsou hojně zastoupeny hračky – od těch nejstarších, lidových, až po autíčka s ovládáním, proslulá céčka nebo elektronické hry,“ představil výstavu Martin Mudroch, vedoucí muzea.

„Jé, tak tuhle autodráhu jsem měl doma,“ prohlásil Filip Dvořák při pohledu na hračku, s kterou si hrály doma v pokojíčcích „Husákovy děti“. Funkční exponát si dokonce mohl vyzkoušet. „Ještě to mám v ruce,“ smál se čtyřicátník po projížďce s autíčkem z legendární autodráhy Shadow.

Na výstavě jsou k vidění i oblíbené stavebnice a jiné dárky, včetně těch „měkkých“, považovaných sice obecně za neoblíbené, ovšem občas naopak velmi vítaných. Pokud byla „měkoušem“ nějaká aktuálně módní věc, navíc třeba hůře dostupná. „Na naší výstavě je zastupují třebas ‚papírové‘ bundy, jeden z hitů sedmdesátých let,“ poznamenal Mudroch.

Návštěvníci vánoční výstavy se také dozvědí, po čem jako děti před Štědrým dnem toužili ostatní. Svými psanými vzpomínkami přispěli lidé ze sousedství i ti veřejně známí. „Na vytoužené dárky od Ježíška jsme se zeptali starostů sousedních obcí, hejtmana Kraje Vysočina, oslovil jsem třeba i známé umělce. Mnozí ochotně odpověděli, máme z toho velkou radost,“ přiblížil Martin Mudroch.

Na tradiční výstavě mohou zájemci obdivovat betlémy ze dřeva, papíru, textilií, vosku a mnoha dalších materiálů.
OBRAZEM: Kaple svaté Barbory je plná betlémů, k vidění jsou až do konce roku

Na kouzelné dětské Vánoce tak vzpomíná na výstavě i zpěvačka Marta Kubišová. „Přála jsem si od Ježíška mrkací panenku. Když jsem ji konečně spatřila pod stromečkem, tak jsem se jí lekla. V záři svíček totiž panenka vypadala jako živá, a v ten moment mě napadlo, že Ježíšek asi nestihl uletět oknem a my jsme ho překvapili právě při nadílce. Na ten úlek a pomyslný zázrak nemohu dodnes zapomenout,“ napsala do Svratky zpěvačka Marta Kubišová.

Co si kdysi moc a moc přáli od Ježíška, prozradili dále třeba Jiří Korn, Dagmar Havlová, Eva Pilarová, Michal Viewegh, o svá dětská přání se podělili Ivan Mládek nebo Milan Lasica a další.

A po čem jako dítě toužil vedoucí muzea Martin Mudroch? „Strašně jsem si přál autobus na ovládání, a dostal jsem ho. To byla radost! Dalším takovým úžasným dárkem bylo kolo. A mimochodem ten autobus mám dodnes doma,“ prozradil se smíchem Mudroch.

Ve svrateckém muzeu si mohou návštěvníci prohlížet i stálé expozice, věnované době mezi válkami, obchodu doby poválečné a regionální historii a řemeslům. I ty uvítají příchozí „v novém“ – byly upraveny a přibyly i nové exponáty.

Živý betlém v Měříně.
VIDEO: Biblický příběh si v Měříně užíval i představitel malého Ježíška

Co si jako děti přáli od Ježíška

Michal Viewegh, spisovatel„Ze všeho nejvíc jsem si v dávném dětství přál opravdový, to jest kožený fotbalový míč. Hrával jsem fotbal za sázavské žáky a většinu zápasů jsem trávil na lavičce náhradníků – asi jsem se tehdy domníval, že když budu zápasový míč sám vlastnit, dostane mě do hry…“

Michal David, hudebník„Nejraději vzpomínám na Vánoce z dětství, kdy jsme bydleli celá rodiny včetně babiček, dědečků, strýčků, tet, bratranců a sestřenic v jednom činžovním domě v Praze 4. Nedávali jsme si hodnotné dárky, ale vymýšleli jsme to, kdo dá komu legračnější dárek. A ty jsme rozdávali u babičky v prvním patře, kde měla z Itálie bílý umělohmotný stromek s modrými řetězy a ozdobami. Tehdy to byl naprostý unikát a nejspíš byl takový jediný v republice.“

Petr Spálený, zpěvák„Můj nejmilejší dárek byla první kytara.“

Ivan Mládek, hudebník„Byl jsem trochu opožděný a ve třinácti letech jsem si nejvíc přál dostat pod stromeček elektrický vláček. Přání se mi splnilo, vláček pod stromečkem byl, výskal jsem radostí, další dárečky jsem už ani nevybaloval a hned skočil na sestavování kolejnic. Nasadil jsem vláček, zapnul ho, ale ten sebou jenom škubnul – a bylo po radosti. Vypnuli proud a zajezdil jsem si až na Hod Boží.“

Josef Dvořák, herec
„Snažil jsem se Ježíškovi a rodičům šetřit kapsu. Nestěžuji si, ale pokud si vzpomínám, dostával jsem přesně dárky, které jsem nechtěl. Ale radoval jsem se z nich, aby měli ti, co mě obdarovali, radost. V koutku duše jsem si sliboval, že až budu velký, nesmím dětem nikdy koupit nepotřebnou věc. A vidíte, už jsem na tom stejně jako tehdy tatínek s maminkou… Abych byl pod stromečkem opravu šťastný, tak jsem si některé dárky kupoval a naděloval sám. Například kopací míč, ešus a kotlík.“

Městské muzeum Svratka
Co přinesl Ježíšek? 26. - 30. 12. 2017 – tradiční vánoční výstava
Otevřeno od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin
Kontakt
Městské muzeum Svratka
U Zbrojnice 347
592 02 Svratka
tel.: 777 224 205
email: mudroch@svratka.cz
web: http://muzeum.svratka.cz/