„Účast v anketě Evropský strom roku 2020 nám přinesla ohromné množství příjemných zážitků. Tím prvním z nich byla příležitost zúčastnit se tohoto prestižního klání, ve kterém bylo veřejnosti představeno šestnáct nádherných stromů se zajímavými příběhy. Dalším krásným zážitkem byl samotný průběh ankety, zájem ohromné spousty lidí o hlasování i o další aktivity,“ shrnul své pocity z klání starosta Víru Ladislav Stalmach, který spolu s dalšími strom do soutěže přihlásil.

Foto 2
Včelmistryně zasvěcuje děti do tajů života včel

Mikroregion Bystřicko, jehož je Vír členem, přislíbil za každý hlas v anketě vysadit jeden strom. V okolí Vírské přehrady by jich tak v letošním roce mělo přibýt 47 226. O výsadbu se postarají dobrovolníci.

Tři sta padestá let

Přestože je vítězka letošní ankety poměrně malá a právě pro svůj malý vzrůst je mnohými nazývána bonsají, její stáří je odhadováno na úctyhodných 350 let. Roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady, a je pojmenována po zatopené obci Chudobín. Letitá dřevina je opředena také jednou pověstí. Podle ní prý u borovice hrává za temných nocí čert na housle.

Vyhlášení výsledků ankety Evropský strom roku se mělo již tradičně uskutečnit v prostorách Evropského parlamentu. Vzhledem k současné situaci ovšem letos proběhlo on-line. „Přemýšleli jsme, jak zprostředkovat šestnácti evropským komunitám radost z výsledků. Nakonec jsme spojili příběhy stromů a osobní svědectví prvních tří finalistů do videa, které mohou nyní sledovat a sdílet mezi sebou fanoušci stromů bez ohledu na hranice a karantény,” vysvětlila Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním pořadatelem ankety. Výsledky i záznam lze dohledat na webových stránkách www.evropskystromroku.cz.

Keramické městečko obdivují malí i velcí.
Nové Město se může pochlubit unikátní výstavou pod širým nebem

Letošní anketa Evropský strom roku už má své vítěze. Zlato právem patří Chudobínské borovici. Stříbro putuje do Chorvatska, získal jej Jinan z Daruvaru. Třetím nejkrásnějším stromem Evropy je Osamělý v topol z v ruské Kalmycké republiky. Od 21. března se ale otevírá anketa nová. Lidé tak mohou začít opět nominovat své zelené oblíbence prostřednictvím portálu www.stromroku.cz.