„Účast v anketě Evropský strom roku 2020 nám přinesla ohromné množství příjemných zážitků. Tím prvním z nich byla příležitost zúčastnit se tohoto prestižního klání, ve kterém bylo veřejnosti představeno šestnáct nádherných stromů se zajímavými příběhy. Dalším krásným zážitkem byl samotný průběh ankety, zájem ohromné spousty lidí o hlasování i o další aktivity,“ shrnul své pocity z klání starosta Víru Ladislav Stalmach, který spolu s dalšími strom do soutěže přihlásil.

Mikroregion Bystřicko, jehož je Vír členem, přislíbil za každý hlas v anketě vysadit jeden strom. V okolí Vírské přehrady by jich tak v letošním roce mělo přibýt 47 226. O výsadbu se postarají dobrovolníci.

Tři sta padestá let

Přestože je vítězka letošní ankety poměrně malá a právě pro svůj malý vzrůst je mnohými nazývána bonsají, její stáří je odhadováno na úctyhodných 350 let. Roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady, a je pojmenována po zatopené obci Chudobín. Letitá dřevina je opředena také jednou pověstí. Podle ní prý u borovice hrává za temných nocí čert na housle.

Vyhlášení výsledků ankety Evropský strom roku se mělo již tradičně uskutečnit v prostorách Evropského parlamentu. Vzhledem k současné situaci ovšem letos proběhlo on-line. „Přemýšleli jsme, jak zprostředkovat šestnácti evropským komunitám radost z výsledků. Nakonec jsme spojili příběhy stromů a osobní svědectví prvních tří finalistů do videa, které mohou nyní sledovat a sdílet mezi sebou fanoušci stromů bez ohledu na hranice a karantény,” vysvětlila Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním pořadatelem ankety. Výsledky i záznam lze dohledat na webových stránkách www.evropskystromroku.cz.

Letošní anketa Evropský strom roku už má své vítěze. Zlato právem patří Chudobínské borovici. Stříbro putuje do Chorvatska, získal jej Jinan z Daruvaru. Třetím nejkrásnějším stromem Evropy je Osamělý v topol z v ruské Kalmycké republiky. Od 21. března se ale otevírá anketa nová. Lidé tak mohou začít opět nominovat své zelené oblíbence prostřednictvím portálu www.stromroku.cz.