Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K obnově bystřické zeleně přispěje 21 milionů

Bystřice nad Pernštejnem - Celkem 23 334 846 korun je suma, která je třeba ke komplexní výměně zeleně v Bystřici nad Pernštejnem. Prostřednictvím dotace z regionálních operačních programů životního prostředí se nyní Bystřickým podařilo k těmto účelům získat téměř jedenadvacet milionů korun.

9.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

„Z městské kasy budou do tohoto projektu vloženy dva miliony a dvě stě padesát tisíc korun,“ upřesnil bystřický starosta Karel Pačiska. Dodal, že pokud se potřebný finanční příspěvek města rozloží do tří let, nemělo by to bystřickou pokladnu zatížit o nic více, než běžné každoroční investice na obnovu a úpravu městské zeleně.

Veřejná zeleň, která by se v Bystřici měla během tří let dočkat obnovy, byla rozdělena celkem na sedmnáct lokalit. V této souvislosti dojde k likvidaci řady nemocných, starých a přerostlých stromů, které by mohly ohrozit lidi i majetek svým pádem. V této chvíli je již každý z nich odborně posouzen, přičemž ty nevyhovující budou vykáceny a vyměněny za nové dřeviny.

„Jedná se asi o deset procent veškeré městské zeleně,“ uvedl vedoucí bystřického odboru životního prostředí František Klimeš s tím, že se nebude jednat o malé sazenice, ale již o kmínky, které vyrostou a vytvoří korunu relativně rychle, během několika následujících let.

Po vyřízení nutných administrativních formalit spojených s přidělením dotačního titulu se uskuteční výběrové řízení, a to jak na dodavatele stavby, tak i na její dozor. „Harmonogram prací ještě nemáme, ale když všechno dobře půjde, mohlo by se s prvními pracemi začít ještě letos na podzim. Jako reálnější však vidím příští jaro,“ odhadl místostarosta Bystřice Josef Vojta. „Administrativa spojená s vyřizováním dotace bude ještě nějakou dobu trvat,“ dodal.

Stromy v Bystřici budou obměňovány tak, aby ani ve vzrostlém stavu nijak nepřekážely a také v sezoně nezpůsobovaly závažné zdravotní problémy alergikům, kterým vadí jejich pyl. „Jedná se o místní dřeviny, ale budou sázeny s ohledem na okolnosti. Ve městě přibude například asi sto padesát mladých lip, ale každá musí mít vymezeno svoje místo, aby ani poté, co vyroste, nikomu nepřekážela,“ doplnil Karel Pačiska s tím, že obyvatelé se rozhodně nemusejí obávat, že stromů a zelených lokalit v Bystřici ubude.

Přiznání státní dotace pro Bystřické znamená skutečnost, že komplexní projekt výměny zeleně, který ve městě plánovali tak jako tak, bude podstatně rychlejší.

Navíc peníze města, které jsou ročně vydávány na dendrologický průzkum dřevin rostoucích na území Bystřice, mohou být použity v rámci spoluúčasti na financování projektu.

Autor: Lenka Mašová

9.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení